Ana sayfa Köşe Yazıları CİVANGATE OLAYI – KIBRIS KOOPERATİFİ ŞANTİYESİNDE NELER OLUYOR?

CİVANGATE OLAYI – KIBRIS KOOPERATİFİ ŞANTİYESİNDE NELER OLUYOR?

40 Yaşın altındaki kardeşlerim hatırlamazlar Civangate olayını. 1994 yılında Emlakbank Genel Müdürü Engin Civan 3,5 milyon USD rüşvet aldığı iddiasıyla vurulmuş ve ardından bir sürü kirli ilişki ortaya çıkmıştı. Kooperatifte de benzer bir Civangate skandalı ile karşı karşıyayız.

Kooperatifin parasıyla sahte ve yalan dolu raporlar hazırlatan ve hakkımızda suç duyurusunda bulunanlar Yayla Caddesindeki eksiklikler için 2020 rakamlarıyla 17.397.911,15 TL (yaklaşık yine 3,5 milyon USD) yolsuzluk planlamışlar ve buna dayanak olarak da kooperatifin/şantiyenin kontrolör mühendisliğini yapan Yusuf Civan’ı kaynak göstermişlerdi. YMM Raporu sayfa 112. “Kontrolör firma yetkilisi Yusuf CİVAN’ın hatalı imalatların maliyeti ile ilgili yaptığı çalışma sonucunda, firmanın bütün eksiklikleri telafi etmesi durumunda işlemlerin yapılacağı 2020 yılı fiyatlarıyla 17.397.911,15 TL’lik bir maliyet hesaplanmıştır.”

Bitmiş Yayla Caddesi inşaatı için savcılığa verdikleri ve ortaklarını kandırdıkları raporda, Efeler Firması inşaattan çıksa ve şantiyeyi bunlara teslim etse, harcamadan harcadık diyecekleri rakam sadece Yayla Caddesinde 17,5 milyon TL. Hırsız, Efeler ve eski yönetim olacak 17 milyonu cebe indiren bunlar. Oh ne güzel memleket.

Efelerin şantiyeyi terk etmemesi ve delil tespiti davaları açması ile hesapları bozuldu. İlk Afşin Yelok ve Aslı Oya Pulak kaçtı. Sonra suç duyurusunda bulunan Avukat Ahu Rubacı kaçtı. Kalanlar motivasyonlarını hala yüksek tutmaya çalışıyor. Usulsüz ve yetkisiz ihale yaparak “79,5 milyona Kıbrıs Caddesinde ihaleyi verdik” dediler. Fiyat farkı yok diyorlar ama O da yalan. Sözleşme ortada yok. Diğer kooperatifte de sözleşme ortada yok ve daha bir yıl geçmeden ortaklara daire başına 80.000 TL fark çıkardılar. Ortaklarına 180-225.000 vaat edenler Şimdiden vaat ettikleri rakamın 2 katını, 400.000’i geçtiler. 3 katına bile bitiremeyecekler ama o başka bir yazının konusu. Sadece şunun için belirtiyorum: Bu raporu hazırlayan YMM diğer kooperatifin başkanı Münüre’nin arkadaşı. Herkese diğer kooperatifte ne yolsuzluklar olmuş diyerek milleti koparıyorlar.

Konumuza geri dönecek olursak Kıbrıs Kooperatifindekiler, yalanları ortaya çıkınca panik oldu. 17 milyona referans gösterdikleri Yusuf Civan ilk delil tespitinde dağıldı ve sonrasında kooperatiften de istifa ederek ortalıktan kayboldu. İddiasına göre kendisi rakam telaffuz etmemiş ve adını kullanmışlar. Bunu da delil tespitinden sonra öğrenmiş ve bu yüzden adını kullandıklarını iddia ettiği kooperatif yöneticileri ile kavga ederek kooperatiften istifa etmiş. Aynı zamanda “gereken yerlere ihbarda da bulundum” diyor ancak belge paylaşmıyor. Telefonla görüşmemizde röportaj yapmaktan da kaçıyor.

Efeler Firmasından Burak Bey’le yaptığım röportajda kendisi 2020 rakamlarıyla 2 milyona Yayla Caddesini peyzaj dahil eksiksiz teslim edeceğini söyleyince bu sefer panik daha da arttı. Birilerinin hırsızlık planları iyice deşifre oldu. Yayla Caddesinde şerefiyede fazladan toplayacakları 17 milyonu Kıbrıs Caddesinde harcayacaklarını söylemeye başladılar. Hala ortaklarını aptal yerine koymak hastalığından kurtulamadılar.

Savcıya “Yayla Caddesinde daha 17 milyon harcayacağız” demediniz mi?

Yayla Caddesinin şerefiyesine 17 milyon eklediniz ve en uygun dairenin fiyatını 180.000’den 240.000’e çıkarmadınız mı? 

Yalanınız ortaya çıkınca “Yayla’ya 4-5 milyon harcayacağız, gerisi Kıbrıs için” demeye başlamadınız mı?

İnsanlar bu kadar aptal değil. Yusuf Civan, Civanmert’lik yapıp genel kurula gelirse her şey ortaya çıkar ama geleceğini sanmıyorum. Gelse de konuşturmazlar.

KIBRIS CADDESİNDE NE OLUYOR

Yayla Caddesinde bunlar olurken dün sabah, 3-5 üye ve 15-20 it kopukla (bir tanesi Efeler firmasının personeline silah gösterecek kadar çıtayı yükseltmiş) Kıbrıs Caddesinin koruma duvarlarını iş makineleriyle yıkarak şantiye alanına girmeye çalışmışlar. Efeler firması yetkilileri de haklarında suç duyurusunda bulunmuş. Ne olacağını önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz.

Ancak şunu belirtmeliyim ki madem hukuken hakkınız niye kapıdan değil de duvarları yıkarak giriyorsunuz? Niye genel kurula 2 hafta kala hukuk dışı yollara başvuruyorsunuz? 1,5 yıldır zaten baltaladınız inşaatı. 2 hafta size ne kazandıracak? Yoksa inşaat firması ve Levent Akyol’un çıkarı uğruna 500 kişinin hakları feda mı ediliyor? Diğer Kooperatifte “Havaiş tarihinin en şeffaf ihalesini yaptık” diyerek tek firma ile ihale yapan kadının işi kocasının arkadaşına verdiğini ben değil başkan yardımcısı Halis Aydın diyor. Anladığım kadarıyla birileri son dakika malı götürme derdinde. Birkaç güne kokusu çıkar.

Neyse yazımı Afşin Yelok’un sözleriyle bitireyim.

“ARKADAŞLAR AKLIMIZI BAŞIMIZA ALALIM. ADAMLAR 20-30 MİLYON PARAMIZI YEMİŞLER, BİZ DAHA NEYİ DÜŞÜNÜYORUZ, TARTIŞIYORUZ. İBRA ETMEYİZ, YÖNETİMİ DEĞİŞTİRİRİZ, YENİ YÖNETİMLE, YOLUMUZA DEVAM EDER, HIRSIZLARDAN HESAP SORARIZ, DAHA FAZLA ÇALINACAK PARAM YOK BENİM.”

Atalarımız ne güzel söylemiş. “İnsan karşısındakini kendisi gibi bilir” diye. Hırsızların bizi hırsızlıkla itham etmelerini yadırgamıyorum bu nedenle. Size tavsiyem

“Genel Kurulda haklarımıza sahip çıkalım, cahilce ve anlamadan kaldıracağımız her parmak bize pahalıya patlar. 290.000 TL anahtar teslim ihalede yolsuzluğa inandırılan ve şimdiden 400.000’den, bittiğinde 500.000 TL’den fazla ödeyecek olan diğer kooperatif üyelerinin durumuna düşmeyelim.”

BİR CEVAP BIRAK