Ana sayfa Genel Yunanistan bir de F-35 alırsa…

Yunanistan bir de F-35 alırsa…

Türkiye, bölgesinde tek tip savaş uçağı, F-16 kullanan tek ülke. Yunanistan, ABD’nin yakın dostu İsrail, Rusya’nın sıkı ortağı Suriye ve ABD-Rusya arasında denge tutturmaya çalışan Mısır’a bakın hepsinde en az 2 ayrı kaynak ülkeden temin edilmiş 3-4 farklı model savaş uçağı var. Türkiye ise Amerika sevdası ve NATO müttefikliği sebebiyle sadece Lockheed Martin’in F-16’larını kullanıyor.

Rahmetli Turgut Özal’ın Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ’yi (TUSAŞ) F-16’ların üretime sokmasının amacı bu alanda kabiliyet kazanıp, G. Kore gibi kendi uçağımız yapmaktı. Ama Özal’dan sonrakilerde o vizyon olmadığı için bu alanda başarı elde edemedik. Fakat savaş uçaklarımızı NATO çatısı altındaki ülkelerden temin ederek de çeşitlendiremedik, Avrupa’dan teklifler olmasına rağmen ortak üretim programlarına da giremedik. Başta maddi kaynak olmak üzere çeşitli nedenler sayılabilir. Çok geçte olsa Milli Muharip Uçak (MMU) projesi bir ümit olarak başladı.

MMU hizmete girene kadar Türkiye’nin bölgede hava savunma anlamında bir sıkıntı yaşar mı? Yunanistan’ın veya Türkiye’ye diş bileyen bazı ülkelerin, 4 plus veya 5’nci nesil savaş uçakları nasıl bir tehlike arz eder tahmin etmek zor. NATO ülkesi Türkiye, Rusya’dan 5’nci nesil savaş uçağı almaya yönelirse ne olur?  Bütün bu sorular Yunanistan son bir yılda savunmaya kaynak ayırması, Fransa’dan Rafale savaş uçağı alması, F-35’ler için de ABD’nin kapısını aşındırmasıyla yakından ilgili…

Yunan ve Fransız savunma bakanları, Atina’da 2,3 milyar Euro değerinde, 18 adet Rafale savaş uçağı için anlaşma imzaladı. Uçakların 6’sı yeni, 12’si ikinci el olacakmış. Bu sene de teslimatları gerçekleşmeye başlayacak.

Türkiye’nin insansız hava araçları (İHA, SİHA ve TİHA) konusunda üstünlüğü tartışılmaz, ama savaş uçağı farklı bir üst kategori. Öyle görünüyor ki bu seneyi askeri gelişmeleri ve savunma sanayini konuşarak geçireceğiz.

BİR CEVAP BIRAK