Ana sayfa Genel SHGM’den uçuş yasağı getirilen ülkeler açıklaması

SHGM’den uçuş yasağı getirilen ülkeler açıklaması

Koronavirüs tedbirleri kapsamında durdurulan İngiltere, Danimarka, Güney Afrika uçuşlarına dün Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasıyla Brezilya’da eklendi.

SHGM konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu 4 ülkeden Türkiye’ye olan uçuşların Genel Havacılık da dahil olmak üzere durdurulduğunu, ancak bu 4 ülkeye Türkiye’den uçuşların gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

SHGM’den yapılan açıklama şöyle:

Yeni Koronavirüs (Sars- Cov-2) tedbirleri çerçevesinde İngiltere’ye uygulanan uçuşların kısa süreli durdurulması sonrasında Brezilya, Danimarka ve Güney Afrika da buna eklenen ülkeler arasındadır. 23 Ocak 2021 tarihi saat 00.00 itibariyle Brezilya, Danimarka ve Güney Afrika’dan Ülkemize uçuşlar Genel Havacılık uçuşları dâhil durdurulmuştur.

Ülkemizden bu dört ülkeye uçuşlar gerçekleştirilebilecektir. Üçüncü Ülkeler üzerinden gelen ve son 10 gün içerisinde bu dört Ülkelerden birinde bulunmuş olan şahıslar ise Ülkemize girişlerinden sonra Valiliklerce belirlenecek mekânlarda 14 gün karantina altına alınacak ve 10’uncu günde yapılacak PCR testi sonucunun negatif çıkması durumunda karantina sona erdirilecektir.

PCR testi yapılmayanların karantinaları 14 güne tamamlanacak ve PCR testleri pozitif çıkanların tedavileri ise Sağlık Bakanlığı SARS – COV – 2 tedbirleri çerçevesi ile rehberi doğrultusunda yapılacaktır. Daha önce olduğu şekilde Ülkemize girmeyecek ancak dört Ülkeden gelip havaalanlarımızı transit olarak kullanarak yolculuklarına devam edecek yolcuların taşınmasına izin verilecektir.

BİR CEVAP BIRAK