Ana sayfa Genel Rolls-Royce’den dünyanın en büyük test merkezi

Rolls-Royce’den dünyanın en büyük test merkezi

Dünyanın en önemli uçak motor şirketi Rolls-Royce, dünyanın en büyük ve en akıllı havacılık test merkezi Testbed 80’i hayata geçirdi. Birleşik Krallık’ın Derby şehrinde bulunan test merkezinde, futbol sahasından daha büyük bir kapalı alana sahip 7 bin 500 m2‘lik test ortamında ilk kez Rolls-Royce Trent XWB motoru çalıştırıldı.

Bu gelişme, üç yıldır yapımı süren ve 90 milyon sterlin tutarında bir yatırımı kapsayan projede önemli bir dönüm noktası oldu.

Konuyla ilgili olarak Rolls-Royce Sivil Havacılık Başkanı Chris Cholerton şunları söyledi:

“Bugün, uzay ve havacılık alanında daha sürdürülebilir bir geleceğe yönelik yolculuğumuzda önemli bir aşama kaydettik. Testbed 80 yalnızca dünyanın en verimli havacılık motoru olan Trent XWB gibi motorları test etmekle kalmayacak, aynı zamanda net sıfır karbon salınımı elde etme hedefimizi de bir adım daha öteye taşıyacak olan geleceğin motor ve tahrik sistemlerini test edecek. İlk motor testinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olması önemli bir gelişme. Tesisin önümüzdeki aylarda gerçekleşecek resmî açılışını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Testbed 80’in kapasitesi nedir?

Testbed 80, Trent XWB ve Trent 1000 de dâhil olmak üzere, geniş bir yelpazedeki günümüz motorlarını test etmek için tasarlandı. Testbed 80 ayrıca daha verimli yeni nesil motorlara ve hibrit veya tamamen elektrikli uçuş sistemlerine yönelik UltraFan test aracını da test edecek kapasiteye sahip olacak.

Bu çok yönlü test ortamı, bir Boeing 747 uçağını tek bir dev motorla çalıştıracak güçteki 155 klbf itkili motorlara kadar tüm motor büyüklükleri için elverişli.

Şirketten yapılan açıklamada, “Sıfır karbon salınımı elde etme hedefimiz kapsamında, hâlihazırda mevcut motorlarımızda “ikame (drop-in)” yakıt olarak kullanılan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları’nın (SAF) artırılmasını da destekliyoruz. Bu taahhüdümüz çerçevesinde Testbed 80, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) da dâhil farklı yakıt tipleri için 140 bin litrelik yakıt tankı ile donatıldı” denildi.

Testbed 80’in veri sistemleri Rolls-Royce’un mevcut  test ortamlarından daha yüksek kapasiteli ve daha komplike. İlk kez analitik model ve mühendislerle ilişkilendirilmiş olan Testbed 80, ayrıca güvenli depolamayı sağlamak için veriyi en hızlı şekilde doğrudan iletiyor.

Rolls-Royce saniyede 200 bin numuneye kadar, en minör titreşimleri bile tespit edebilen sensörlerden oluşan girişik bir ağı kullanarak bir motor üzerindeki 10 binden fazla farklı parametreden veri toplayabiliyor. Veriler, her bir komponentin farklı koşullardaki davranışlarını izleyerek Rolls-Royce’un motorlarını daha iyi anlamasına ve dolayısıyla gelecekteki motorlarda elverişlilik ve verimlilik alanlarında iyileştirmeler hakkında kritik bir anlayışa sahip olmasına olanak sağlıyor.

Merkezdeki görüntüler X-ray ile analiz ediliyor

Testbed 80’in test ortamı, saniyede 30 görüntü yakalayabilen ve bunları güvenli bir buluta doğrudan sinyal olarak iletebilen güçlü bir X-ray cihazını da içinde barındırıyor. Bu bulutta dünya genelindeki mühendisler, ilgili görüntüleri, Rolls-Royce’un ölçebildiği diğer 10 bin veri parametresi ile birlikte analiz edebiliyor.

Rolls-Royce dünyada, motorlarını çalıştırırken X-ray ile görüntüleyebilen tek motor üreticisi konumunda. Bu benzersiz test Roll-Royce’a, motorlarını en küçük detayına kadar inceleme ve kesin veriler elde etme imkânı sunuyor.

Testbed 80 için yeni teknoloji geliştirme çalışmalarının bir kısmı, özellikle UltraFan ile ilgili olan çalışmalar, ATI’nin PACE projesi tarafından destekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK