Ana sayfa Havayolları Onur Air’in içi mi boşaltılıyor?

Onur Air’in içi mi boşaltılıyor?

Onur Air'in içi mi boşaltılıyor?
Yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle satıldığına yönelik söylentiler çıkan Onur Air’le ilgili ciddi iddialar gündeme geldi.
Onur Air satıldı mı?

Onur Air satıldı mı?

Onur Air’in yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle şirketin satıldığına yönelik söylentiler yayılmıştı. Havacılık sitesi Airlinehaber’in Genel Yayın Yönetmeni Sefa İnan Onur Air’deki son durumla ilgili çarpıcı bir yazı kaleme aldı. İnan’ın yazısı özetle şöyle:

” Bu hafta yine en çok konuşulan ve sektörün en zayıf halkası olarak gördüğüm Onur Air ile ilgili bilgilerimi sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. Öncelikle Onur Air’in benim gözümde çoktan bitmiş bir havayolumuz olduğunu ifade etmek isterim.

Onur Air’in geleceğinin Atlas Global’i gibi olacağını ve binlerce alacaklıyı ortada bırakıp sektörden çekileceğini düşünmekteyim.

SATILDI-SATILACAK-ORTAK ARANIYOR sözleri ortalığa düşmüş durumda. Aynı dedikodular bir zamanlar Atlas Global için de yapılıyordu. Sonuç ne oldu? İflas etti. Bu iflasa bazıları hileli iflas dediler.

Şimdiye kadar yazılarımda Cankut Bagana ile yaptığım telefon görüşmelerimi sizlere aktarmıştım. Bagana devamlı olarak ortak arayışında olduğunu söyleyip durdu. Tabii ki ben de Cankut beyin söylediklerini sizlere yorum yapmadan aktardım.

Son günlerde telefonum boş durmuyor. Onur Air konusunda devamlı arayanlarım var. Onlardan aldığım bilgiler çok ilginç. Bunların bazıları teyit ettiremediğim bilgiler olduğundan net olarak yazamıyorum.

Ancak yine sinek ufaktır ama mide bulandırır misali huylanmıyor da değilim yani…

Uçakların parçaları satılıyor mu?

Onur Air ’in Beylikdüzü’nde, uçak motor ve yedek parça satan bir firması olduğu (OMS Aero Grup) (Onur Matarial Services) buradan Onur Air’in yedek parçalarının satıldığı iddia ediliyor.

Bunun yanı sıra, Onur Air’in Bulgaristan’da “Holiday Europe” isimli bir şirketi var. Kasım 2020 itibariyle bu şirketin filosunda 1 adet A321-200 ve 2 adet A321neo olmak üzere 3 uçağı var ve Onur Air %49’una sahip. Holiday Europe, birçok Avrupa havalimanından Akdeniz , Kanarya Adaları , Mısır ve BAE’deki tatil noktalarına charter uçuşlar düzenlemektedir. (bu bilgiler Wikipedia’da mevcut)

Bulgar tescili alabilir mi?

Benim Huylandığım diğer nokta ise Onur Air’in kendilerine ait uçakları yavaş yavaş Bulgaristan’a çekerek Bulgar tescili altına alması.

Bu durumda şirket iflas etse bile mal varlığı olmadığından kimse tazminatın yanı sıra alacaklarını bile alamayabilir ve büyük bir hüsran yaşanır. İnşallah yanılırım da çalışanlar Atlaszedelerin durumuna düşmezler.

Cankut Bagana’nın güzel bir ismi vardı. Havacılık camiasında sevilen ve sayılan biri idi. Bu duruma düştüğüne inanamıyorum. Demek ki çok yanlışlar yaptı ve yanına aldığı kişileri iyi seçemedi. Ben onun yerinde olsam ismin mi yoksa paran mı deseler kesinlikle ve kesinlikle ismim derdim. İsmin kayboldu mu veya ayağa düştü mü bittin demektir.

Çünkü para her zaman kazanılabiliyor. Bugün yoksa yarın olabiliyor. Ancak bu sektörde ismin çıktı mı yandın demektir. Örnek olarak Atlas Global’in sahibi Murat Ersoy’u verebilirim. Bu nasıl bir ahlaktır anlayabilmiş değilim.

Gördüğüm kadarı ile Onur Air ve Atlas Global bundan sonra düzelse de (borçlarını ödese de), Onur Air, borçlarını ödeyemeyip başka şirketler adı altında hülle yapıp şirketini büyütse de bana göre sıfırdır.”

BİR CEVAP BIRAK