Ana sayfa Köşe Yazıları KOOPERATİF NEREYE GİDİYOR?

KOOPERATİF NEREYE GİDİYOR?

Yaklaşık 3 aydır her hafta yazdığım yazılarla ve Muhammet Bey’in röportajıyla http://www.airwayshaber.com/2021/01/havais-kibris-caddesi-kooperatifi-roportajimiz-yayinda/ bize atılan iftiraları ve yeni yönetimin yalan ve usulsüzlüklerini ortaya çıkardığımızı düşünüyorum. Süreci bir paragrafta özetlemeye çalışacak olursam;

Mart 2020’deki genel kurul öncesi başlatılan iftira ve yalan propagandası ile yönetime gelenler kendi yolsuzluk planlarını devreye soktular. Bu plan iki aşamalıydı: Birincisi çok tutan eski yönetim usulsüzlük yapmış yalanıydı. Bu yalana sarılarak asıl planlarını sinsice götürebileceklerdi. İkincisi ve Aslı planları ise inşaatı çok daha pahalıya yaparak ve yapmadıkları işleri de yapmış gibi göstererek üyeleri soymak üzerine kuruluydu. Bunun için de yalanlar üretmeye devam ettiler. İlk planları başlangıçta işe yaradı ve bizi tanıyan birçok kişiye bile “acaba” dedirttiler. Allah var, güzel iftira atıyorlar. Ama ikinci kısımda kooperatif inşaatını yapan firmanın uyanıklığı sayesinde duvara tosladılar. Üstüne üstlük yaptıkları saçma suç duyurusu ile üyeleri kandırdıkları gibi savcıyı da kandırabileceklerini zannederlerken savcının dikkatli çıkması ve iddiaları incelemeden dava açmak yerine konuyu araştırması bunları paniğe sevk etti. Üstüne üstlük kendi yaptıkları usulsüzlük ve yolsuzluklardan dolayı savcılık ve bakanlık soruşturma başlatınca iyice korktular ve 8 aydır devam eden pandemi bir anda Afşin ve Aslı’nın aklına geldi ve izole olmaları gerektiği yalanıyla başkan ve başkan yardımcılığı görevlerinden kaçtılar ve kendilerine oy veren üyeleri yüz üstü bıraktılar. Efeler firmasının Gaziosmanpaşa Sulh Hukuk Mahkemesine Haziran ve Kasım aylarında yaptırdığı iki ayrı delil tespitiyle Yayla Caddesindeki inşaatta eksiklik olmadığı ve inşaatların yüzde 95’inden fazlasının bittiği mahkeme kararıyla tescil edilmiş oldu. Bunları Savcılık da gördü. Oysa kendileri düzmece rapor düzenleyerek bitmiş inşaatta eksiklik olduğunu ve Yayla Caddesinde 17 milyondan fazla harcama yapılması gerektiğini üyelere inandırmaya başlamışlardı tam da. Yani bitmiş inşaata 17 milyon harcadık diyerek malı da götüremediler. Yazık gerçekten…

Ben eski yönetim kurulu üyesi olarak geçmişle ilgili hukuki süreci takip ediyorum. Aynı zamanda kooperatife para ödeyen bir ortak olarak hakkımı da takip edeceğim. Çünkü ben kaçan kooperatif başkanı Afşin Yelok gibi havadan para kazanmıyorum. Canı istemedikçe sendikal görev yazdırıp işe gitmeyen, canı nereye gitmek istiyorsa oraya uçan, benim 3 yılda kooperatiften aldığım huzur hakkından fazlasını bir ayda THY’den alan biri dediklerimi anlamayabilir. Ama haysiyetiyle para kazanan ve emek verip karşılık alan biri ne dediğimi anlar. O ve yardımcısı pandemiden dolayı izole olacaklar diye benim zorlanarak ödediğim paralarla sahibi olduğum hissemi mahvetmelerini seyretmeyi düşünmüyorum. Bu şu anlama gelmiyor: Ne ben ne de yönetimdeki diğer arkadaşlarım bir daha yönetime aday değiliz. Biz payımıza düşen iftiraya katlandık. Ama ortak olarak malımıza sahip çıkmak zorundayız.

Kooperatifin önünde iki yol var ve buna kooperatif ortakları mart ayında karar verecekler: Ya bu yönetimle devam edeceğiz ve inşaat firmasıyla yıllarca mahkemelerde mücadele edip evlerimizin çürümesini izleyeceğiz ya da ortakların menfaatini gözeten birileri ön plana çıkacak ve kooperatifin ve üyelerin menfaatlerine göre hareket edecek. Bu yönetimde, kiminle devam edeceğiz o da muamma. Tutanaklara göre 15 Marttaki genel kurula 316 ortak katılmış ve Afşin Yelok 162’sinin oyuyla başkan olmuş. Başkanlığı terk ettiği Abdullah Bildirici ise 125 oy almış. Afşin Yelok “izolasyon sona erdi tekrar adayım” mı diyecek yoksa Afşin Yelok’un listesinde yedek üye olarak bulunan ancak Mehmet Vasıl Akyürek’ten fazla oy alarak onun yerine yönetime giren Abdullah Bildirici mi aday olacak? Ya da üçüncü bir kişi mi?

Sahi hatırlayanlar olmuştur belki, genel kurulda Mehmet Uygun adlı üyenin adaylar tek tek oylanır demesi üzerine üyeler tek tek oylanmıştı ve Afşin Yelok’un yönetim listesinde yedek olarak bulunan Abdullah Bildirici yönetim kuruluna asil olarak girmişti. Afşin kaçarken de yardımcısına değil Abdullah Bildirici’ye devretmişti başkanlığı. Yani şu anki başkanı, doğruları söylediği için çok kızdıkları Mehmet Uygun tek başına seçtirdi. 400 üyeden 4’ü bile farkında değildir bu gerçeğin. Gerçi üyeler hangi gerçeğin farkındaki, bitmiş ve su almayan dairelerin gerçekte bitmemiş ve su içinde olduğuna bile inanabiliyorlar ama gidip görmeye tenezzül etmiyorlar.

Gerçeklerin farkına varmamız lazım. Yoksa çok daha mağdur oluruz. Kısaca gerçekleri özetlersek;

 

  • Yayla caddesindeki 205 dairenin neredeyse tamamı bitti ve ufak tefek kusurlar dışında bir eksiklik yok. Kim oraya 17 milyondan fazla harcayacağız diyorsa asıl hırsızlık yapmayı planlayan onlardır.

 

  • Bizimle ilgili iftiralarla biz yüzleşiyoruz ve her birine tek tek cevap veriyoruz. Afşin Başkan, savcılığın, yalanlarına inanarak hareket etmediğini, gerçeklerin ortaya çıktığını ve attıkları iftiraların tutmadığını görünce kaçtı. Pandemi, izolasyon vs yalan, inanmayın. Siz de gerçekleri görün.

 

  • Bu yönetim bir yıllığına seçildi ve 14 Mart 2021’de görev süresi doluyor. Bu tarihten önce tekrar seçim olmak zorunda. Geçmiş bir yılın muhasebesini yaparsak, bize atılan iftiraları ve onlar için harcanan milyonları bir kenara bırakırsak hiçbir şey yapılmadı. Sadece hikaye anlattılar. Sucuk yediler, plazada ofis tuttular, avukatlara, mali müşavirlere para verdiler, yediler. Kendileri dairelerin dağıtılmasını engelleyerek ve ruhsat çıkan yerde inşaata başlamayarak ortakları bir yılda 10 milyon TL’den fazla zarara uğrattılar.

 

  • Kooperatifin piyasa değeri 300.000 TL’nin üzerinde olan aracını yetkisiz bir şekilde 180.000 TL’ye Amasya’ya sattılar. Piyangonun Amasya’ya çıkmasının tesadüf olmadığını da ispatlayacağız.

Yapılacak genel kurulda geçmiş (hem bizim hem de bunların dönemi) sorgulansın ve hesap tetkik komisyonu kurularak kim yolsuzluk yaptıysa hesabı sorulsun ama aynı zamanda biten daireler teslim edilip yeni yerde de inşaata hemen başlansın. Yoksa ortaklar olarak birilerinin sofrasında meze olmaya devam edeceğiz.

Herkese sağlıklı günler…

BİR CEVAP BIRAK