Ana sayfa Genel Kaçkarlar’da yapılacak helikopterle kayak sporu, Rize’yi hareketlendirdi

Kaçkarlar’da yapılacak helikopterle kayak sporu, Rize’yi hareketlendirdi

Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşayan Avrupa’da bu yıl kayakçılar, Alp Dağları yerine Türkiye’de, Kaçkar Dağları’nı tercih etti.
  • DHA
  • 11.01.2021
Kaçkarlar'da yapılacak helikopterle kayak sporu, Rize'yi hareketlendirdiKoronavirüs Avrupa’da etkisini artırınca kayakçılar da helikopterle yaptıkları kayak sporu için Rize’de Kaçkar Dağları’nı tercih ettiler. Bu tercih de kentte önemli bir turizm hareketliliğine neden oldu.

Rus kayakçıların da ilgi gösterdiği bölgede, helikopterle kayak sporu heliski için geçen yıldan fazla rezervasyon alındı.

Rize Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu “Kış sezonunda bölgeye önemli bir hareketlilik kazandıran heliski için tüm hazırlıklar yapıldı. Geçen yıldan daha fazla katılımcı bekleniyor.” dedi.

HELİKOPTERLE KAYAK SPORU “HELİKSİ” HEYECANI KAÇKAR DAĞLARI’NDA

Dünyada Alaska, Kanada ve Alp Dağları’nda yapılan, Türkiye’de ise sadece Rize’nin Kaçkar Dağları’nda gerçekleştirilen helikopterle kayak sporu heliski heyecanı, bu yıl da sürecek. Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşayan Avrupa’da bu yıl kayakçılar, Alp Dağları yerine Türkiye’de, Kaçkar Dağları’nı tercih etti.

Rus kayakçılarında ilgi gösterdiği bölgede iki hafta sonra başlayacak helikopterle kayak sporu heliski için şimdiden rezervasyonlar doldu. Heliski sporu için bu yıl, geçen yıldan daha fazla başvuru yapıldı.

Kaçkarlar da yapılacak helikopterle kayak sporu, Rize yi hareketlendirdi #1

İTALYA, AVUSTURYA, ALMANYA, FRANSA VE RUSYA’DAN SPORCULAR AYDER’E GELİYOR

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası’nda, 10 yılı aşkın süredir devam eden heliski sporu için bu yıl başta İsviçre, İtalya, Avusturya, Almanya, Fransa ve Rusya olmak üzere farklı ülkelerden sporcular, Kaçkarlar’a gelecek.

Kaçkarlar da yapılacak helikopterle kayak sporu, Rize yi hareketlendirdi #2

HAFTALIK 10 BİN EURO ÖDÜYORLAR

Kişi başı haftalık 7 ila 10 bin euroyu bulan rakamlar ödeyen sporcu kafileleri, Kaçkarlar’ın zorlu ve dik yamaçlarda adrenalin yaşayacak. 2 helikopterle alınarak dağların zirvesine bırakılan sporcular, kayarak vadilere inecek.

Kaçkarlar da yapılacak helikopterle kayak sporu, Rize yi hareketlendirdi #3

“KIŞ SEZONUNDA ÖNEMLİ BİR HAREKETLİLİK KAZANDIRIYOR”

Rize Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu, ocak-nisan ayları arasında Kaçkarlar‘da heliski için misafirlerin ağırlandığını belirterek, “Her yıl da bu sayı artıyor. Pandeminin yaşandığı bu dönemde yurt dışı organizasyonlarında zaman zaman revizyon yapmaya ihtiyaç duyulsa da umut ediyoruz ki bu yılki heliski sezonunda da sağlıklı ve güvenli bir sezon geçiririz. Heliski kış sezonunda bölgeye önemli bir hareketlilik kazandırıyor. Rize’nin kışın da potansiyelini fark etmemiz, bu alandaki yatırımları, tesisleri, aktivite alanlarını çeşitlendirmemiz açısından heliski yol gösterici oluyor. Bu yıl içinde tüm hazırlıklar yapıldı ve geçen yıldan daha fazla katılımcı bekleniyor.” dedi.

Kaçkarlar da yapılacak helikopterle kayak sporu, Rize yi hareketlendirdi #4

“PROFESYONELLİK VE ÖZEL EKİPMAN GEREKTİRİYOR”

Rize’de kış turizmi içinde hareketlilik olduğunu belirten Alemdaroğlu, “Profesyonellik ve özel ekipman gerektiren bir spor yapılıyor. Sporun maliyeti de yüksek. Bu spor turizmimize hem çeşitlilik hem de kalite kazandırıyor. Uluslararası boyutta da gelen sporcuların kendi sosyal medya hesaplarından burada yaptıkları aktiviteleri paylaşmaları ile birlikte ilimizin tanıtımına da önemli katkı sağlıyor ve bu paylaşımlar bu sporla ilgilenen diğer sporcuları da teşvik edici boyutta oluyor.” ifadelerini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK