Ana sayfa Havayolları İki havayolu, turistler için aşı pasaportunu tanıtmaya hazırlanıyor

İki havayolu, turistler için aşı pasaportunu tanıtmaya hazırlanıyor

İki havayolu, turistler için aşı pasaportunu tanıtmaya hazırlanıyor

 20 Ocak 2021
Avrupa Birliği seyahatlerde aşı pasaportu uygulamasını tartışırken iki büyük havayolu şirketi aşı pasaportu uygulamasında sona yaklaştı.
Aşı Pasaportu için kritik toplantıda kim ne dedi?

Etihad Havayolları ve Emirates, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) aşı pasaportunu kullanan ilk büyük havayolları olacak. IATA Travel Pass, ilk olarak 2021’in ilk çeyreğinde Abu Dabi’den seçilen uçuşlarda Etihad seferlerinde ve Dubai’den Emirates’in belirlenen rotalarına uçan yolculara sunulacak. Başarılı olursa, geçiş her iki havayolunun ağındaki diğer destinasyonlara genişletilecek.

IATA Travel Pass, yolcuların Covid-19 test sonuçlarını almaları ve seyahatlerini yapmaya uygun olduklarını doğrulamaları için bir “dijital pasaport” oluşturmalarına olanak tanıyacak.

Travel Pass, yolcuların enfeksiyon ve aşı testi bilgilerini dijital olarak depolamasına ve bunları havayolları veya devlet kurumlarıyla güvenli bir şekilde paylaşmasına olanak tanıyan bir mobil uygulama. Ek olarak, yolcular, farklı ülkelerde yürürlükte olan belirli epidemiyolojik gerekliliklerin ve kısıtlamaların kapsamlı bir listesine erişebilecek. Laboratuvarlar ve aşılama merkezleri, alınan testlerin ve aşıların sonuçlarını doğrudan Travel Pass sistemine gönderebilecek.

IATA, geçen yılın yazından bu yana uluslararası seyahat güvenliği için tek elden çözüm fikrini teşvik ediyor. British Airways ve Iberia da teste katılmayı planladı. IATA “seyahat pasaportlarının” yaygın kullanımının, kapalı sınırlardan ve hava yolcuları için karantinalardan kurtulmasına yardımcı olacağını umuyor. IATA başkanı Alexandre de Juniac, “Uygun maliyetli bir modüler geçiş oluşturmaya çalışıyoruz ve bunu mümkün kılmak için hükümetlerin desteğine ihtiyacımız var” dedi.

BİR CEVAP BIRAK