Ana sayfa Genel HEAŞ özel iş jeti işletecek

HEAŞ özel iş jeti işletecek

Savunma Sanayii Başkanlığı’na (SSB) bağlı olarak faaliyet gösteren Sabiha Gökçen Havalimanı, Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ) tarafından yönetiliyor. Diğer ifadeyle Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) konumundaki meydan otoritesi olarak HEAŞ bulunuyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndaki mevcut terminaller, otopark, yer hizmetleri, kargo, uçak yakıt ikmal operasyonları ve havalimanı oteli ile CIP tesislerini de Malaysia Airports Holdings Berhad (MAHB) işletiyor. Meydanın kontrolü HEAŞ’ta, havalimanının işletmeciliği ise MAHB tarafından gerçekleştiriliyor.

Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı ve HEAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Demirel

Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı ve HEAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Demirel’den farklı bir açılım haberini daha öğrendim. HEAŞ’ın şirket faaliyetleri arasında hava taksi ruhsatının olması sebebiyle geçtiğimiz günlerde hava taksi yapmak üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından ihaleye çıkarılan Gulfstream 450 iş jetini almışlar. 12,6 milyon dolardan satışa çıkarılan uçağı alan HEAŞ, havalimanı sahipliğinden sonra uçak sahibi olarak hava taksi işletmeciliği yapacak. İstenen verim alınması halinde ise HEAŞ’ın filoya yeni iş jetleri ekleyebileceğini belirteyim. Türkiye hava taksi sektöründe genellikle iş adamları kendileri kullanmadıkları zamanlarda uçaklarını isteyenlere kiralamasından hareket eden HEAŞ, sadece kaliteli iş jeti hizmeti vermek üzere yola çıkmış.

TMSF’den alınan uçağın gerekli işlem ve bakımlarının 2-3 ay sürebileceğini ifade eden Demirel, baharda hizmet vermeye başlayacaklarını söyledi. HEAŞ’ın TMSF’den aldığı uçak Akın İpek’in ATP Havacılık şirketine kayıtlı Gulfstream G450 modeli. Tam yolculu kapasitesi 14 kişi olan iş jeti, 2012 model. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne TC-VTN tescili yapılan uçak ile şu ana kadar toplam bin 828 saat uçuş gerçekleştirilmiş.

BİR CEVAP BIRAK