Ana sayfa Genel Gökyüzünü SAJF kurtaracak

Gökyüzünü SAJF kurtaracak

Pandemi nedeniyle uçak seferleri hâlâ çok az. Hiç uçulmadığı günler bile oldu. Gökyüzü belki de gerçekten bir nefes aldı. Oksijenine doydu. Ama 2019 yılına baktığımızda milyonlarca uçak seferi ile karbon emisyonu neredeyse tepeler yaratıyordu. Yukarısı kirleniyor. Geçici çözüm SAJF. Bir tür atık karışımı. Horul horul yakılan jet yakıtı kerosen içine katılıyor.

Elektrikli otomobiller yeryüzünün kirliliğinin çehresini değiştirecek. Hele büyük kentlerde egzoz dumanı ve çıkan kurşun hepimizin yaşamına giriyor. Metaller vücudumuza saplanıyor. Ama şimdi çok ağır olsa da elektrikli otomobiller yeryüzündeki büyüyen felaketi değiştirecekler. Avrupa ve Amerika da elektrikli otomobil kullanımı katlanarak artıyor.

Gökyüzünü SAJF kurtaracak
EN AZ 7-8 YILI VAR

Bizde henüz çok ağır. Şarj istasyonları dahil sistemin birçok eksiği var. İnsanlar hala dizel otomobiller alıyorlar. Bizdeki değişimin nereden baksanız 7-8 yılı var. Tümüyle değil tabii. Elektrikli uçaklar gökyüzüne de çıktı. Ama sayıları az. Menzilleri düşük. Hala pil sanayii ya da bataryalar yeterince uzun enerji vermiyorlar.

BU İŞİN ÇÖZÜMÜ NE?

SAJF TAM OLARAK NEDİR?

Adından da anlaşılacağı gibi SAJF, mevcut petrol bazlı yakıtlara yenilikçi, emisyon azaltıcı bir alternatiftir ve çoğu yemeklik yağ, bitkisel yağlar, evsel katı gaz, atık gazlar, şekerler, amaca yönelik olarak yetiştirilen biyokütle ve bazı mahsuller gibi hammaddelere dayanmakta ve tarımsal kalıntılar. Yapısı nedeniyle, SAJF kullanmak,fosil yakıtlara kıyasla karbon yaşam döngüsü emisyonlarında önemli düşüşler anlamına gelir.

DÖNÜŞÜMDE EN KISA YOL

HAVA TAKSİ DOLMUŞ OLDU

Gökyüzünü SAJF kurtaracak
Ulusal hava sistemlerine kolayca entegre olabilecek modeller için yapılan çalışmalara Amerikan Sivil Havacılık Otoritesi FAA’de öncülük yapıyor. Dikine kalkış yapan ve dikine inen Drone yapısallığındaki hava taksi oluşumlarından biri de Türkiye’de. İnsansız hava araçları üretiminde dünya çapında bir başarı yakalayan Baykar makina bir model üzerinde çalışıyor. Proje, endüstrinin geliştirdiği bu tasarımların gelecekte diğer hava trafiğiyle nasıl güvenli bir şekilde etkileşime girebileceğini görmek için yenilikçi kentsel hava hareketliliği (UAM) araçlarını veya elektrikli dikey kalkış ve iniş araçlarını (eVTOL’ler) test etmek için endüstri ile ortaklık yapıyor.

AAM misyon entegrasyon müdürü Davis Hackenberg, “Araç ortaklıklarımız NASA ve AAM’deki sektör başarısı için kritik önem taşıyor” dedi. “Bu ortaklıklar, standardizasyonu, sertifikasyonu ve nihayetinde güvenli ve ölçeklenebilir UAM operasyonları için operasyonel onayı destekleyecek olan veri toplamamızın temel taşıdır.”

Wisk ve Alaka,her iki ortak da , kendi otomasyon ve araç tasarımlarına odaklanan operasyonel güvenlik senaryolarını değerlendirmek amacıyla 2022’de başlayacak ilk Ulusal Kampanyaya (NC-1) hazırlanmak için diğer ortaklıklara katılacak.

Wisk’in tamamen elektrikli eVTOL hava taksisi ve Alaka’i’nin Skai adlı eVTOL hava taksisi, bu uçuş testi ve değerlendirmesi serisinde gösterilmek üzere tasarlandı. Alaka’i, hidrojen yakıt hücreleriyle çalışan yeni teknolojileri getiriyor. Her iki tip araç tasarımı ve tahrik sistemleri, Ulusal Kampanya’nın kentsel, banliyö, kırsal ve bölgesel ortamlarda yolcu ve kargo taşımacılığı için gelişmekte olan havacılık pazarlarındaki çeşitli araç geliştiricileri ve üreticileriyle etkileşim kurma misyonunu sürdürmesini sağlayacak.

ÖN KOLTUK BARİYER OLDU

Elbette maske zorunluluğu uçak kabinlerinde virüsle baş etmenin bir numaralı gücü. Uçak içindeki havanın hastane ameliyathanelerinden çok daha hızlı değişimi ya da doğru şekliyle temizlenmesi ikinci en önemli faktör. Ama ön koltuğun hakkı da ödenemez. Yolcuların, uçuşların büyük kısmında aynı yöne, karşılarına bakmaları ve karşıların da öndeki koltuğun arkasını görmeleri ciddi bir değer taşıdı. Maske biraz burundan düşse de karşı yöne bakıldığı için bir nedenle parçacıklar nefesle karşıya çarpsa bile üstten gelen havalandırma hareketi ile yere yönleniyor. En ön sırada oturuyorsanız bunda da karşınıza gelen ayırımım panosu bir bariyer oluşturdu.

Gökyüzünü SAJF kurtaracak
TEHLİKE GEÇMEDİ

Bu yüzden uçak içi dezenfektan işlemi yapan firmalar özellikle koltuk arkalarını daha titiz bir şekilde temizlediler. Aynı şey yemek için ya da başka bir nedenle açılan koltuk masalarına uygulandı. Ellerin çok fazla temas ettiği masalar ciddi bir bicimde dezenfekte edildi. Halen de sürüyor. Henüz tehlike geçmiş değil. Belki 2024 yılına kadar uçaklarda maske zorunluluğu sürecek. Aşı bir anda çare olacak bir şey değil. Bu yüzden havacılığın zararı da büyümeye devam edecek.

Salgının neden olduğu hasarın tam boyutu asla bilinemeyebilir. Sadece havayolları için kayıplar 2020’de 120 milyar doların üstünde. 2021’de en az 50 milyar dolar olacak. Seyahat ve turizm, kilitlenmeler ve aile ayrılıklarıyla ilgili 46 milyona varan iş kaybının neden olduğu muazzam bir sosyal ve zihinsel zarar var. Herkesin yeniden gönül rahatlığı ile uçabilmeleri çok önemli. Uçaklar sanılanın aksine belki de bir AVM’de dolaşmanın yanında çok daha risksiz görünüyor.

UZAKTA BİRİNİN YANINDA OTURMANIN RİSKİ NEDEN DÜŞÜK?

* Oturma pozisyonu: Uçakta çoğu zaman başka bir kişiye bakmaktansa öne bakacak şekilde oturursunuz. Bu, başka birinin dışarı attığı nefeste nefes alma şansı açısından büyük bir fark yaratır.

* Koltuk arkalıkları: Salgının yayılmasının önündeki diğer bir engel, yüksek koltuk arkalıklarının sağlam bir bariyer görevi görmesidir.

* Yüksek hava akış hızı: Araştırmalar, bir uçaktaki hava akışının (tavandan zemine) damlacık yayılmasına diğer benzer ortamlara veya taşıma modlarına göre daha az iletken olduğunu göstermiştir.

* Hava değişimi: Modern jet uçakları, virüsleri, bakterileri ve mantarları yok etmede yüzde 99.9 + etkili hastane sınıfı Yüksek Verimli Partikül Hava (HEPA) filtreleriyle birlikte yüksek hava akışı ve değiştirme oranları sunar. Kabin havası her 2-3 dakikada bir değiştirilir.

BİR CEVAP BIRAK