Ana sayfa Genel Antalya’da yeni tip Rus turist!

Antalya’da yeni tip Rus turist!

Antalya'da yeni tip Rus turist!
Rus medyasında ve sosyal medyada bir süredir, koronavirüs günlerinde uzaktan çalışmak için Türkiye sahillerini tercih eden Rusya vatandaşlarının deneyimleri geniş yer alıyor.

Rus medyasında ve sosyal medyada bir süredir, koronavirüs günlerinde uzaktan çalışmak için Türkiye sahillerini tercih eden Rusya vatandaşlarının deneyimleri geniş yer alıyor. Son olarak Türkiye’de yaşayan bir Rus kadın, ülkenin tatil beldelerine dönük yoğun “kışlık göçmen” akını hakkında izlenimlerini Yandex Zen blogunda paylaştı.

Rus bloger’a (Mama na More) göre, sonbaharda insanlar “sıcak bir ülkede yaşamanın avantajlarını” anladıkları için hazırlık yaptılar, işlerini ayarladılar ve şimdi Türk sahillerinde huzur içinde Rusya için uzaktan çalışıyorlar.

Yazara göre, kışı Türkiye’de geçirmenin en az üç makul nedeni var:

Birincisi, korona önlemlerine rağmen yılın bu dönemi, ülke içinde dolaşmak ve turist kalabalığı olmadan yeni yerleri görmek için ideal.

İkincisi, liranın değer kaybı sayesinde Antalya’da yaşamak Rusya’dakinden çok daha ucuz.

Üçüncüsü, Türkiye’ye gitmek, daire kiralayarak uzun süreli ikamet izni almak kolay.

Diğer yandan yazara göre, “kışlıkçı Rus” sayısındaki artış, tatil bölgelerinde kiralık emlak fiyatlarını arttırdı: “Ucuza iyi bir daire bulmak kolay değil”.

Ayrıca yabancı talebi yüzünden ülkede oturma izni alma kuyrukları arttı: “Normalde iki ila üç haftada alınırken, süreç iki ila üç aya kadar uzayabiliyor. İnsanlar vizelerin uzatılmasıyla ilgili sorunlar yaşıyor.”

Kendisi Türkiye’de uzun yıllardır yaşayan Rus bloger, “Ama sorunlarımız da var: Anaokullarında neredeyse herkes Rus. Zaten Ekim ayında başlayarak kış için epeyce yeni Rus ailesinin Türkiye’ye geldiği hemen anlaşıldı. Hatta kızımızın gittiği yuvayı, genelde sadece Rusça konuşulduğu için değiştirmek zorunda kaldık. Çünkü orada Türkçe öğrenmeyecekti… Türkiye’ye kışı geçirmek için gelenlerle Antalya’daki Rus diasporası yeni yüzlerle doldu. Gelen yeni insanlarla burada hayat daha güzel, daha eğlenceli hale geliyor ”diye yazdı. (Turkrus)

BİR CEVAP BIRAK