Ana sayfa Genel OLCU UÇAĞA, YÜK OTOBÜSE!

OLCU UÇAĞA, YÜK OTOBÜSE!

Batman Şehirlerarası Otogarı’nda yolcu sayısında düşüş yaşanıyor. Uçak bilet fiyatlarının, otobüs biletleriyle yakın olması yolcuları hava seyahatine yönlendirdi. Yolcular daha çok uçağı tercih ederken, 30 kiloyu aşan eşyalarını da otobüs firmalarına yönlendiriyor.

YOLCU UÇAĞA, YÜK OTOBÜSE!

OTOBÜS FİRMALARI YOLCU BULAMIYOR
Korona salgını nedeniyle ‘tekli’ koltuk uygulamasına rağmen otobüs firmaları yolcu bulamıyor. Batman Havalimanı’nda sefer düzenleyen THY, Anadolu Jet ve Pegasus Hava Yolları’nın bilet ücretleri ile otobüs firmalarının ücretlerinin yakın oluşu, seyahat edenleri uçağa yöneltti. Tekli koltuk uygulamasına rağmen Batman-İstanbul seferi yapan bir otobüsün 15 yolcu alabildiğini belirten bazı otobüs firmaları yetkilileri: “Maalesef yolcular uçağı tercih ediyor, bize de eşyalarını taşımak kalıyor. 30 Kilodan fazla yükü olan vatandaşın eşyasını taşıyoruz. Otobüs firmaları zor durumda. Eşya taşıyarak bir nevi kargo gibi hizmet veriyoruz” dediler.

40 KİŞİLİK ARAÇ 15 YOLCUYLA GİDİYOR
Yıllardır bir otobüs firmasında çalışan Ali Kardaş, otogarda en sessiz dönemi geçirdiklerini belirtti. Kardaş, şöyle devam etti: “Yolcu taşımacılığında yüzde 75 oranında düşüş söz konusu. Otobüs ile İzmir’e yolculuk yapan hemen hemen yok gibi. Oysa İzmir’e gitmek için günler öncesinden yer ayrılıyordu. Uçak biletlerinin uygun oluşu ister istemez yolcuları hava yolculuğuna yöneltti. 40 Kişilik araç 10-15 yolcuyla sefer yapıyor. Otobüs firmaları giderleri karşılayamıyor. Eski günleri mumla arıyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK