Ana sayfa Ekonomi Havayolları için yeni iş modeli: Restoran uçak

Havayolları için yeni iş modeli: Restoran uçak

Havayolları için yeni iş modeli: Restoran uçak
Singapurlular şehrin ana havaalanında park halinde bulunan Airbus A380’de öğle yemeği fırsatını kaçırmadı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Singapur Havayolları Airbus A380’i restorana çevirdi. 496 dolarlık fiyatına rağmen, ilk iki koltuk yarım saat içinde satıldı.

Havayolu şirketi iki tarih daha ekledi ve park halindeki uçakta akşam veya öğle yemeği yemek isteyenler sıraya girdi.

Singapur Havayolları korona virüs nedeniyle yaşadığı kayıpları telafi etmek için yeni iş modelleri arayan ulaşım şirketlerinden bir tanesi.

Şirket şimdi her üç saatlik seans için iki Airbus A380 kullanmayı planlıyor. Her biri sosyal mesafe kurallarına uyum sağlamak adına yarı dolulukta olacak.

Misafirler bir kabin sınıfı seçecekler ve yemeklerini yerken film izleyebilecekler ancak uçak kalkış yapmayacak. BBC’nin haberine göre, uçakta ekonomi sınıfı bir koltuğun fiyatı 39 dolar.

Şirket aynı zamanda yemekleri eve de teslim ediyor. Üstelik havayollarının çatal bıçaklarıyla.

Havayolu şirketi daha önce “hiçbir yere gitmeyen uçuş” hizmeti vermeyi düşünmüş ancak fikirden vazgeçmişti.

Tayvan’ın Eva ve Avusturalya’nın Qantas isimli havayolu şirketleri de aynı havaalanından kalkıp, aynı havaalanına iniş yapan gezi uçuşları konusunda planlama yapmıştı.

Singapur Havayolları korona virüs pandemisinden ağır darbe aldı.

Geçtiğimiz ay, havayolu şirketi 4,300 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Bu rakam şirketin iş gücünün %20’sine tekabül ediyor. Bazı havayolu şirketleri karantina önlemleri kaldırılırken iç hatlar uçuşlarıyla kayıplarını telafi etmeyi umarken, bir şehir devletinin havayolu şirketi için bu geçerli bir seçenek değil.

Havayolu şirketinin birçok uçağı, Avusturalya Alice Springs’de park halinde ve şirket havayollarında iyileşme görülmesini bekliyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) korona virüs pandemisi nedeniyle yüzbinlerce havayolu istihdamının tehlike altında olduğuna dair uyarıda bulundu.

290 havayolu şirketini temsil eden birlik, havayolu trafiğinin bu yıl 2019 seviyelerine göre %66 daha düşük olacağını beklediğini açıkladı.

BİR CEVAP BIRAK