Ana sayfa Havalimanları Avrupa’nın en kalabalık 10 havalimanı açıklandı.

Avrupa’nın en kalabalık 10 havalimanı açıklandı.

Havacılık sektörü, pandemi nedeniyle zor günler geçirirken, Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü (EUROCONTROL) verilerini inceleyen bir çalışma yayımlandı.

Paylaşılan raporda, söz konusu havalimanları arasında İstanbul Havalimanı 1 milyon 929 bin yolcusuyla 4’üncü sırada yer aldı. Yolcu sayısında 2019 Ağustos’una göre yüzde 72’lik bir azalma söz konusu.

Sabiha Gökçen Havalimanı, 2019’a göre yüzde 47 düşüşle 1 milyon 813 bin kişi ağırlayarak listeye 6’ncı sıradan giriş yaptı.

Antalya Havalimanı ise Sabiha Gökçen’in ardından 7’nci oldu. Ağustos’ta 1 milyon 757 bin ziyaretçi ağırlayan havalimanının, geçen seneye göre kaybı yüzde 69’a ulaştı.

Yurt içi uçuşlar belirledi

Çalışmada, Türkiye’deki yurt içi uçuşların, diğer ülkelere oranla daha fazla yapılmasının, bu havalimanlarının listenin üst sıralarında bulunmasında etkili olduğu belirtildi.

Bununla birlikte, ağustosta, Türkiye’den dönenlerin, Birleşik Krallık’ta 14 günlük karantina mecburiyetinin bulunmaması özellikle Antalya Havalimanı’nın yolcu sayısını artırmış olabilir.

Öte yandan çalışmaya göre, Türkiye’nin 2020 ve 2019 dış hat uçuşları arasında fark yüksek. 2020 Ağustos’undaki sayı, geçen yılın aynı ayının sadece yüzde 27’si.

Moskova’daki havalimanları başı çekti

Listede şaşırtıcı sonuçlar da bulunuyor. İlk ikide Moskova’daki Domodedovo ve Şeremetyevo havalimanları yer aldı. Şehrin üçüncü havalimanı Vnukovo da 10’uncu sırada. Bu üç havalimanında uluslararası uçuşlar bir önceki seneye göre yüzde 88 düşse de yurt içi uçuşlarda sadece yüzde 3’lük bir kayıp yaşandı.

Şimdiye kadar birçok kez Avrupa’nın en kalabalık havalimanı unvanını alan Londra’daki Heathrow, ilk 10’a bile giremedi.

Ağustostaki en kalabalık 10 havalimanı ve geçen seneye göre değişim:

1. Domodedovo Uluslararası Havalimanı (yüzde -27)

2. Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı (yüzde -59)

3. Paris-Charles de Gaulle Havalimanı (yüzde -71)

4. İstanbul Havalimanı (yüzde -72)

5. Amsterdam Schiphol Havalimanı (yüzde -73)

6. Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (yüzde -47)

7. Antalya Havalimanı (yüzde -69)

8. St.Petersburg Pulkovo Havalimanı (yüzde -31)

9. Frankfurt Havalimanı (yüzde -78)

10. Vnukovo Havalimanı (yüzde -44)

BİR CEVAP BIRAK