Ana sayfa Genel Uyumsuz yolcuya kırmızı kart gösterilecek

Uyumsuz yolcuya kırmızı kart gösterilecek

Kanadalı WestJet, uçuşlarda maske takmayan yolculara uyarı amaçlı sarı kart gösterecek. Daha önceden uyarı aldığı halde maske takmayan uyumsuz yolculara ise kırmızı kart göstererek uçuşa yasağı getirecek.

Havayolları Covid-19 kapsamında uygulanan kuralları sertleştiriyor. Bu kapsamda WestJet Kanada’da yolculara kart gösteren ilk havayolu oldu.

WestJet’in Operasyon Direktörü Jeff Martin, geçen hafta uçuşa yasak listeye sadece 11 yolcunun eklendiği, pandemi döneminde yapılan uçuşlarda şimdiye kadar 90 olay meydana geldiğini açıkladı.

Havayolu yeni kurallarda sarı ve kırmızı kart kullnarak maskesiz yolcuya sıfır tolerans gösterileceğini belirtiyor. Yolcu kurala uymuyorsa sarı kart görüyor. Ekipler tarafından yolculara talimatlar okutuluyor. Bu talimatlara uyulmadığı için uyumsuz yolcu kategorisine giriliyor. Uyumsuz yolcu tekrar kuralı delerse kırmızı kart gösterileceği konusunda uyarılıyor. Kırmızı kart gören yolcuya ise uçuş yasağı getiriliyor.

Görünüşe göre WestJet, ilhamını benzer bir sistemi Ağustos ayı başlarında başlatan Alaska’dan almış. Bazı havayolları yolcuların buna uymalarını sağlamak için mücadele ederken, WestJet yolcularının nispeten iyi davranmış gibi görünüyor.

İlk Alaska Hava Yolları kart uygulamasına gitmişti

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile birlikte birçok yeni uygulama hayatımıza girdi. Ağustos ayında Alaska Hava Yolları, maskesini takmayan yolcuları sarı kartla cezalandırdı.

ABD’li Alaska Hava Yolları, uçuşta yolcu sağlığı ve güveni artırmaya yönelik olarak başlattığı uygulama ile kabin memurlarına sarı kartlar dağıtmıştı. Uçuş esnasında maskesini çıkaran veya maske takmaya direnen yolcular önce uyarılacak, ardından sarı kartla cezalandırıldı. Uyarıları ısrarla dikkate almayan yolcular ise bir süreliğine kara listeye alınarak uçuşlara kabul edilmedi. Yolcular check-in sırasında imzalamış oldukları bir belge ile şirketlerin bu uygulamasını uçuş öncesinde kabul ettiler.

Delta, muafiyetsiz maske kuralının başlamasından sadece birkaç hafta sonra uçuş yasak listesine yaklaşık 240 kişi ekledi. Nitekim Amerika Birleşik Devletleri genelinde, yaklaşık 700 yolcunun maske takma politikalarını ihlal ettiği için uçması yasaklandı.

BİR CEVAP BIRAK