Ana sayfa Genel Rusya Kuzey Filosu’na Be-200 amfibi uçak konuşlandıracak

Rusya Kuzey Filosu’na Be-200 amfibi uçak konuşlandıracak

 

Rusya Be-200 amfibi uçaklarını Kuzey Filosu’na konuşlandırarak Arktik sınırlarını koruyacak.

Beriev Be-200 Altair amfibi uçağın, denizaltı savunma harbi (DSH), arama kurtarma (A/K) ve sınır devriyesi için Rusya Kuzey Filosu’na konuşlandırılacağı ve Arktik sınırlarını koruyacağı açıklandı. Izvestia haber ajansı, uçakların Rus nükleer enerjili balistik füze denizaltılarını (SSBN) savunacaklarını yazdı. Kuzey Kutbu amfibi biriminin tamamlanma süresinin sektöre bağlı olduğu ve birkaç filoda daha Be-200 birliği kurulacağı belirtildi.

BE-200’ün tüm Arktik kıyılarında faaliyet göstereceği ifade edildi. Bir yetkili tarafından Barents Denizi’nin kontrol edileceği ve konuşlandırma üslerinden denizaltı çıkışı sağlanacağı söylenirken, “Kuzey Denizi rotasında yoğun bir seyir var. Denizaltılar muharebe görevine gidiyor, savaş gemileri ve balıkçı tekneleri seyir halinde.” açıklaması yapıldı.

TASS haber ajansı Rusya Savunma Bakanlığı’nın, Murmansk’ta bulunan Monchegorsk Hava Üssü’nü BE-200’ler için güncelleyeceğini bildirdi. Hava üssü, 1936’da deniz havacılığı için inşa edildi ve geçtiğimiz yıllarda bir müzeye ev sahipliği yaptı.

Rusya
Be-200ES/Be-200ChS Amfibi Uçağı (Beriev Be-200 Altair’in Rusya Savunma Bakanlığı gereksinimlerine uygun varyantı)

Beriev Be-200 Altair Amfibi Uçağı

Beriev Be-200 Altair, A-40 (Be-42) Albatros amfibi uçağı temelinde tasarlanan modern amfibi uçaktır. Her türlü hava koşulunda denizden ve/veya karadan kalkış yapabilir. Kanat üstü D-436TD motoru seyir hızını 700 km/sa üzerine arttırır. Be-200, 1.3 metre yükseklikteki dalgalarda suya iniş yapabilir. Karada 1.8 km ve suda 2.5 km uzunluğunda kalkış alanına ihtiyaç duymaktadır.

İlk Be-200, orman yangınlarına müdahale etmede, arama kurtarma görevi için inşa edilmiştir. Uçak 200 millik bölgede 6 saat devriye yapabilmektedir. Termal görüntü cihazına sahip optik iniş sistemi sayesinde gece ve sisli hava şartlarında kullanılabilir. Amfibi uçak 45 kişi, bir şişme bot ve arama kurtarma araçlarını taşıyabilir. Be-200 suya iniş yapmasa bile, filika ile acil durum konteynerleri, gıda maddeleri ve suyu havadan atabilir.

Devriye ve Denizaltı Savunma Gibi Kabiliyetlere Sahip Olacaktı

Mayıs 2020’de Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu’nun, amfibi uçağın denizaltı savunma seçeneği olacağını da söylediği ancak, şimdiye kadar ibraz edilmediği belirtildi. Ayrıca 2015 yılında Rusya Donanması’nın, Beriev Be-12 tip denizaltı savunma ve karakol uçaklarını Be-200 ile değiştirmeyi planladığı belirtildi.

Kaynaklara göre 2013 yılında, Savunma Bakanlığı ile Beriev Uçak Fabrikası arasında 6 adet Be-200 için bir sözleşme imzaladı. Rus Donanması’na 2017 yılına kadar, bir uçak bile, teslim edilmediği için sözleşme iptal edildi. Sözleşme 2018’de yenilenerek, arama kurtarma görevleri için 3 adet Be-200ES amfibi uçağı sipariş edildi.

Şubat 2020’de, Rus Donanması için inşa edilen ilk uçak havalandı. Temmuz ayında da Yeisk’teki 859. Eğitim Merkezi tarafından kabul edildi. Diğer iki Be-200’ün inşa aşamasının yakın zamanda tamamlanması ve yıl sonuna kadar orduya teslim edilmesi bekleniyor. Izvestia haber ajansı, Rus Donanması’nın ek uçak için yeni bir sözleşme imzalayacağını da belirtti.

BİR CEVAP BIRAK