Ana sayfa Dünyada Havacılık Avrupalı havayolları desteğe rağmen ayakta kalamıyor?

Avrupalı havayolları desteğe rağmen ayakta kalamıyor?

Covid-19 havacılık sektörü tarihinin en büyük krizine neden oldu. Özellikle Avrupalı taşıyıcılar hükümetlerden aldıkları desteklerle bile ayakta kalmakta zorlanmaya başladı.

Korona krizinde birçok havayolu şirketi zarar etti. Seyahat kısıtlamalarının en çok vurduğu sektörde on binlerce çalışan işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Peki hangi Avrupalı şirket ne kadar zarar etti?

Lufthansa

Alman havayolu şirketi Lufthansa salgın nedeniyle 2020’nin ilk yarısında yaklaşık üç milyar euro zarar etti. Yetkililer şirkette tam zamanlı sözleşmeyle çalışan yaklaşık 22 bin personel fazlası olduğu görüşünde. Lufthansa CEO’su Carsten Spohr şirketin uzun vadede küçülmeye gitmesi gerektiğini belirtiyor. Yaklaşık 760 uçaklı filodan 100 uçağın çıkarılması hedefleniyor. Havayolu hükümetten aldığı 9 milyar euroluk destek paketine rağmen ayakta durmakta zorlanıyor.

Alitalia

Covid-19 sürecinde yaşanan büyük kriz nedeniyle zor duruma düşen Alitalia’yı kurtarmak için hükümetten 200 milyon euro(236 milyon dolar) destek Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı. Konuyla ilgili olarak Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada; “Alitalia korona virüsün getirdiği ekonomik zorluklardan dolayı zarar etmiştir. Verilecek bu destekle zararını en aza indirmesi sağlanmalıdır” denildi. AB yasalarına göre hükümetlerin istisnai durumlardan zarar gören şirketlerine para desteği vermelerine izin veriliyor. Havayolu Şubat-Haziran arasında yaşanan büyük krizden dolayı yaklaşık 250 milyon euro zarar ettiği tahmin ediliyor.

Ryanair

Avrupa’da sivil hava taşımacılığı lideri Ryanair nisan ve haziran aylarında geçen senenin aynı zaman dilimine göre yüzde 95 oranında ciro kaybı yaşadı. Her ne kadar korona krizi İrlandalı şirketi kuruluşundan bu yana ilk kez net bir kayıpla karşı karşıya bıraksa da, şirketin 185 milyon euroluk zararı sektörün diğer şirketlerinin kayıplarına göre düşük bir seviyede.

International Airlines Group (IAG)

İngiliz-İspanyol şirketi IAG 5,3 milyar euroya düşen cirosunun yaklaşık 1,37 milyar euroluk bir faaliyet kaybına neden olduğunu açıkladı. Çokuluslu şirket hurdaya çıkarılacak jet taramalarının toplam 2,2 milyar euro zarara neden olmasını bekliyor. IAG’nin kardeş şirketi British Airways’te çalışan 12 bin personel de işten çıkardı. Hükümet desteğine ihtiyaçları olmadığını açıklamalarına rağmen. Bu rakam şirket çalışanlarının dörtte birine tekabul ediyor.

Air France KLM

Fransa’nın Air France ile Hollanda’nın KLM şirketlerinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan Air France KLM’in cirosu geçen seneye oranla yüzde 83 zarar kaydederek 1,18 milyar euro oldu. Şirket ayrıca 1,55 milyar euroluk faaliyet kaybı yaşadı. Air France ve Hop!’un toplam 7 bin 580 kişiyi işten çıkarması bekleniyor. Hollandalı KLM ise 2022’ye kadar toplam 33 bin çalışandan 5 binine çıkış verecek. Şirket hükümetten 9 milyar euro kredi almasına rağmen ayakta kalmak için çırpınıyor.

Easyjet

Ucuz uçak bileti satışlarıyla ünlü İngiliz şirket Easyjet nisan-haziran arası yaklaşık 360 milyar euro zarar etti. 315 uçaklı filodan sadece on uçağı faaliyette tutan şirket yaklaşık 7,7 milyon euroluk ciro ile 2019’un aynı çeyreğinde elde edilen yaklaşık 1,8 milyar euronun hayli gerisinde kaldı. Mayıs ayında açıklamalarda bulunan Easyjet yetkilileri 4 bin 500 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu.

Norwegian

Norveç’in milli havayolu şirketi Norwegian Air salgın nedeniyle Ağustos ayında yolcu rakamlarında yüzde 91 oranında düşüş yaşandığını açıkladı. Havayolu geçtiğimiz yıl 3,5 milyon olan yolcu sayısının bu yıl 313,316 olduğunu açıklarken, doluluk oranının ise yüzde 61 civarında olduğunu duyurdu. Norveçli şirket Avrupa’da devam eden seyahat kısıtlamaları nedeniyle Norveç, İsveç ve Danimarka’da ağırlıklı olarak operasyonlarına devam ediyor. Şirketin önümüzdeki süreçte salgın gölgesinde 25-30 uçakla operasyonlarına devam edeceği ve 100 uçağını yerde bekletmeyi sürdüreceği belirtildi.

SAS

İskandinav Hava Yolları SAS tarafından geçen aylarda yapılan açıklamalara göre şirket çalışanlarının yarısının, yani yaklaşık 5 bin çalışanın işten çıkarılması sözkonusu. Şirket hisselerinin büyük bir kısmını elinde bulunduran Danimarka, İsveç ve Wallenberg Vakfı bir kurtarma paketi hayata geçirdi.

Wizz

Macar havayolları şirketi Wizz mayıs ayında rakiplerinden daha fazla uçuş seferi gerçekleştirmesine rağmen, yaklaşık 9 milyon euro kâra karşın 57 milyon euro zarar etti. Şirkette görev yapan 5 bin personelin yüzde 20’si işini kaybetti.

Condor

Alman tatil ve havayolu şirketi Condor, geçen yıl ana holdingin yüzlerce çalışanı işten çıkarması sonrasında, koronavirüs krizini yeni bir personel tasfiyesine gitmeden atlatmayı planlıyor. Şirket kısa mesai ve sendikalarla varılan kriz anlaşmaları ışığında personel giderlerini düşük tutacak. 4 bin 200 kişinin çalıştığı holding, ticari rakamları hakkında veri paylaşmıyor.

BİR CEVAP BIRAK