Ana sayfa Güncel Alman ve Fransız bakanlar Airbus’ı ziyaret etti.

Alman ve Fransız bakanlar Airbus’ı ziyaret etti.

Almanya ve Fransa Savunma Bakanı Airbus tesislerini ziyaret etti. Airbus CEO’su Faury’nin eşlik ettiği bakanlar insansız hava araçları ile Geleceğin Muharip Hava Sistemi’nin geliştirilmesine vurgu yaptı.

Avrupa’nın en büyük askeri havacılık geliştirme merkezi olan Manching’deki Airbus tesislerini ziyaret eden Almanya ve Fransa Savunma Bakanları, Annegret Kramp-Karrenbauer ve Florence Parly, ülkelerinin önemli Avrupa savunma programlarına verdiği desteği ifade ettiler.

Bakanlar Kramp-Karrenbauer ve Parly, Airbus İcra Kurulu Başkanı (CEO) Guillaume Faury, Airbus Defence and Space CEO’su Dirk Hoke’un yanı sıra yerel politikacılar liderliğinde üst düzey şirket yöneticileriyle bir araya geldi.

Etkinlik, 43 milletten oluşan 5.600 Airbus çalışanına ve Alman Silahlı Kuvvetlerinin yaklaşık 1.000 üyesine ev sahipliği yapmakla birlikte Alman ve Fransız Savunma Bakanı’nın sahadaki ilk ortak ziyareti olma özelliğini taşıyor.

İHA ve savaş uçağı gibi savunma programları geliştirilmeli

Her iki bakan da bir Avrupa insansız hava araçları (drone), Avrupa Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE RPAS) insansız hava aracı ve Geleceğin Muharip Hava Sistemi (FCAS) gibi önemli Avrupa savunma programlarının geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Airbus öncülüğündeki ortaklar Dassault Aviation ve Leonardo ile Avrupa endüstri konsorsiyumu, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya için aynı zamanda kamuoyunda “EuroDrone” olarak da anılan bir Avrupa insansız hava aracı geliştirmeyi hedefliyor. Bu yeni sistem, insansız hava gözetleme alanında Avrupa’ya benzersiz bir operasyonel yetenek getirmek için tasarlandı.

Avrupa’nın geliştirdiği savaş uçağı

2017 yılında Fransa ve Almanya hükümetleri tarafından hayata geçirilen FCAS programı, 2040 için planlanan tam operasyonel kabiliyete sahip insanlı ve insansız platformlardan oluşan bir ‘Sistemler Sistemi ‘oluşturarak geleceğin hava gücünü sağlayacak. İspanya’nın da katılımı ile FCAS’ı gerçek bir Avrupa girişimi haline gelecek.

Endüstriyel tarafta, Dassault Aviation ve Airbus, diğer önemli ortaklarla birlikte FCAS faaliyetlerine liderlik ediyor. COVID19 salgını nedeniyle ortaya çıkan kısıtlamalara rağmen, 2019’da başlatılan Ortak Konsept Çalışması ve bu yıl başlatılan Demonstrator Phase 1A, yoluna tüm hızıyla devam ediyor.

Avrupa’nın geliştirdiği ortak savaş uçağının maketi ilk kez 2019 yılındaki Paris Airshow’da sergilendi. 

Airbus CEO’su Guillaume Faury, “Fransız ve Alman Savunma Bakanları’nın Manching’i ziyareti, Avrupa için güçlü ve yetenekli savunma endüstrisinin öneminin açık bir işaretidir. Manching, tüm Alman sabit kanatlı askeri platformları için yetkinlik merkezi ve ulusal şampiyon konumunda bu nedenle yerel müşterilerimiz için stratejik öneme sahip. Burada, EuroDrone ve FCAS gibi çok uluslu programlarla askeri havacılığın da geleceğini şekillendiriyoruz ve bunu bugün karar vericilere gösterebildiğimiz için minnettarız” dedi.

Bakanlar, devam eden programların yanı sıra, ilk olarak 2019 sonbaharında kamuoyuna açıklanan ve Alman Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilen bir araştırma projesi olan Low Observable UAV Testbed’i (LOUT) ziyaret ederek Airbus’ın üst düzey teknik mühendislik yeteneklerine göz attı. Düşük gözlenebilirlik Geleceğin Muharip Hava Sistemi’nin geliştirilmesindeki temel faktörlerden biri olacak.

BİR CEVAP BIRAK