Ana sayfa Dünyada Havacılık Birleşik Krallık Heathrow ile “Kendi ayağına sıkmamalı”

Birleşik Krallık Heathrow ile “Kendi ayağına sıkmamalı”

Rafael Schvartzman “Havalimanı büyümesi arzu edilen bir durum, fakat bu büyümeyle gelen fiyat artışları yolculara ve havayollarına yansıtılmamalı” ifadesinde bulundu.

IATA Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Rafael Schvartzman, Heathrow Havalimanın büyüyecek olmasını sevinçle karşıladı, fakat finansman ile alakalı uyarı sinyalleri verdi.

İngiliz hükümeti, 14 milyar sterlin yeni yapılacak uçak pisti inşaatına başlanabilmesi için gerekli olan Ulusal Politika Önergesini Avam Kamarasının da oyu ile 415’e 119 kazandı.

Schvartzman, Heathrow Havalimanının büyümesinin yolunu açan haberi şöyle tanımladı: “bugün uluslararası hava taşımacılığı için çok önemli bir gün”. Fakat bu anlaşmanın finansmanının havayolu şirketlerinin ve yolcuların olmaması gerektiğinin altını çizdi.

“Bunca zamandır büyümenin meyvelerini toplamayı beklerken, yüksek maliyetli ve rekabet edemeyen bir havalimanı inşa ederse Birleşik Krallık kendini ayağına sıkar ve bu çok üzücü olur.” diye ekledi.

“Bu karar, Birleşik Krallık’ta yeni istihdamlar ve ekonomik fırsatlar yaratacak ve büyüyen ihracat pazarlarına olan bağları kuvvetlendirecek.”

“Fakat büyümenin faydalarını koruyabilmek için havalimanı rekabet edebilmeli. Yolculara ve havayollarına fiyat artışları yansıtılmamalı.”

Detaydaki prosedürlerin yerine getirilmesi için parlamentodan daha fazla planlama onayı gerekli; fakat Schvartzman, önemli gece uçuşlarının, herhangi bir planın ileri gitmesi için bir koşul olacağını düşünüyor.

Schvartzman, “Operasyonel esneklik çok önemli, özelikle sabahları az sayıda gerekli olan erken uçuşlara için izin verilmeye devam edilirse.” dedi.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK