Ana sayfa Dünyada Havacılık Otomatik Yükleme Gerçeğe Mi Dönüşüyor

Otomatik Yükleme Gerçeğe Mi Dönüşüyor

Yer servis ekipmanları (YSE) için otomatik yükleme yakın.

Bu konudaki girişimlerin belirli bir hedefi olmamasına rağmen, yüklemenin otomatikleştirilmesi mümkün, böylelikle yer operasyonları daha verimli gerçekleşecek.

Steve Savage’a göre, IATA’nın Kıdemli Analisti – Yer Operasyonları, Havaalanı, Yolcu, Kargo ve Güvenlik, YSE alanındaki iyileştirmelerin arkasındaki gerçek itici güç, YSE’nin uçaklarda neden olduğu hasarları en aza indirmek.

“Teknik açıdan bakıldığında, daha sıkı ve iyi teknik gereksinimler ve şartnameler sayesinde bunu başarabiliriz” diyor. “YSE’nin neden olduğu uçak hasarlarında olumlu bir etkiye sahip olabiliriz.”

Uçak gövdesi üzerindeki standartlaştırılmış hizalama işaretleri sürecin başlangıcıdır. Çoğu havayolu şirketi, hem stil hem de konum açısından hala kendi hizalama işaretlerine sahip. Manuel olarak çalıştırılan YSE’nin, çeşitli göstergelere ve bağlantı parçalarına uygun çalışması gerekir, bunlara uyulmadığı taktirde uçağa zarar verilebilir.

Standartlaştırılmış hizalama işaretleriyle, yer personeli tam olarak ne bekleyeceğini bilir. Süreç sadece daha kolay değil, aynı zamanda başka avantajlar da sağlıyor. Örneğin standartlaştırılmış işaretler olumsuz çevre koşullarında bile araçlar tarafından okunabilir hale getirilebilir. Buna karşılık, YSE sadece yakınlık sensörleri ve uyarı sistemleri değil, aynı zamanda hassas manevra için hizalama işaretlerini okuyabilecek donanım ile de donatılabilir.

“Bu işte herkese ihtiyacımız var.” diyor Savage. “Havayolları uçaklarında işaretlemeyi gerekli kılıyor, YSE üreticilerinin işaretlemeyi okuyabilmeleri için ekipmanlarını ve havalimanlarının uçağa bağlantı köprülerini işaretlemelere uygun yapmaları gerekiyor.

IATA’nın Hava Taşımacılığı El Kitabı’nın 9. Bölümünde, uçağa binen yer destek ekipmanı üzerindeki yakınlık algılama ve uyarı sistemleri için şartlar bulunmakta. Bu tam AV değil, ama buna doğru bir adım.

Gerçekten de, YSE’nin otomatik yerleştirme prototipleri dünyanın her yerinde deneme aşamasında. Mallaghan’ın merdivenleri otomatik olarak taşıyor ve diğer YSE üreticileri, otomatik kargo yükleyicileri, kabin servis araçları, mürettebat ve yolcu taşımacılığı ve daha fazlası üzerinde çalışıyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK