Ana sayfa Dünyada Havacılık Virgin Galaktik Uzay Gemisi Hiatus Dört Yılın Ardından Uçuyor

Virgin Galaktik Uzay Gemisi Hiatus Dört Yılın Ardından Uçuyor

Richard Branson, uzay turizmi girişiminin “yolda” olduğunu söyledi.

Richard Branson’un Virgin Galactic’i bir kez daha bir uzay gemisi gönderdi. VSS Unity adlı yeni SpaceShipTwo aracı, Perşembe günü kısa süreli bir ateşlemeden sonra ana gövdeden ayrılan Unity’nin roket motorunu ateşledi.

Virgin Galaktik, uzay gemisini uzaydaki mikro yerçekimi ortamına, aynı uzay aracını tekrar tekrar kullanarak, dünyanın muhteşem manzaralarını seyretmek için yolcu uçurmayı planlamakta.  Kaliforniya’daki Mojave Çölü’nün ortasındaki pilotlardan birinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan orijinal SpaceShipOne’un ardından, Perşembe günü gerçekleşen uçuş Virgin Galactic için bir ilk.

Ana gövde yaklaşık 8:00’de kalktı ve Kaliforniya’nın Sierra Nevada Dağları yakınlarında 46.000’in üzerine tırmanıp Unity’i serbest bıraktı. Kısa bir serbest düşüşten sonra, Unity’nin roket motoru 30 saniyeliğine ateşlendi ve bu da uzay gemisinin tırmanışını 84.000 feet yüksekliğe ve 1.87 Mach hıza ulastırdı. Virgin Galactic, gemiyi dünyanın yüzeyinden yaklaşık 327.000 feet yükseğe çıkarmayı planladıklarını söyledi.

Virgin Galactic, bu testin; uçuş, roket motoru ve uçak performansıyla ilgili değerli verileri bir araya getirerek test programında önemli bir noktayı temsil ettiğini söyledi. Testin bir sonraki aşaması, roket motorunun daha uzun süreli tam güç uygulayarak çalıştırılması olacak.

İlk ticari uçuşun ne zaman gerçekleşeceğine dair henüz haber yok, ancak şirket her biri 250.000 dolarlık biletleri satmaya başladı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK