Ana sayfa Dünyada Havacılık Boeing İngiliz Hipersonik Motor Şirketine Yatırım Yaptı

Boeing İngiliz Hipersonik Motor Şirketine Yatırım Yaptı

Boeing’in HorizonX girişim fonu, İngiltere merkezli hipersonik itme şirketi Reaction Engines’e yatırım yaptı.

Şirket, hem jet hem de roket teknolojisini harmanlayan Sinerjik Hava-Solunum Roket Motoru (SABRE) ile tanınıyor. Bu, Boeing’in Mach-5’inin hava-solunum modunda ve Mach 25’inin uzay uçuş modunda hızlanmasına imkan verecek.

Yatırım, Rolls-Royce ve BAE Sistemlerini de kapsayan 37.3 milyon $ ‘lık B serisi fonunun parçasıydı. Ancak Boeing, yatırım miktarını açıklamadı.

Boeing HorizonX başkan yardımcısı Steve Nordlund, “İtme motorları, hava ve uzay yolculuğunun geleceğini değiştirebilecek gelişmiş itici gücü sağlarken, Boeing’in hipersonik uçuş arayışını desteklemek için devrimci teknolojilerini kullanmasını bekliyoruz,” dedi.

Reaction Engines’in CEO’su Mark Thomas, “Bu, teknoloji şirketi oluşturma çabalarımıza katkıda bulunacak ve SABRE teknolojisi ile hava ve uzay yolculuğunun geleceğini daha da ileriye götürmek için çok heyecan verici bir adım” diye belirtti.

Nisan 2017’de, Boeing, HorizonX iş ünitesi ve risk sermayesi fonu oluşturulmasını duyurmuştu.

HorizonX portföyü, Boeing’in havacılıkta ve üretimde, otonomi, enerji depolama, gelişmiş malzemeler, artırılmış gerçeklik, yazılım, makine öğrenimi, itici güç ve “Nesnelerin İnterneti” gibi acil teknolojilere katılımını arttırmayı amaçlamakta.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK