Ana sayfa Dünyada Havacılık Kuyruk Çarpma Uyarı Sistemi’nin Patentini Aldı

Kuyruk Çarpma Uyarı Sistemi’nin Patentini Aldı

Sistem, fiziksel hasarı önlemek için çarpma açısını (AOA) kontrol ediyor.

New York merkezli Safe Flight Instrument adlı şirket pilotları uyarıp uçağın kuyruk çarpma senaryolarından kaçınmasına yardımcı olacak bir sistemin patentini aldı. “Kuyruk Çarpma Uyarı Sistemi”, zemine olan mesafeyi ölçmek yerine çarpışma açısını hesaplayıp pilota aktarıyor. Sistem bu şekilde eğimli bir pistte kuyruk çarpması tehlikesinin tahmin edilmesine yardımcı oluyor. Uyarı sistemi çarpma açısı ile ilgili olduğundan, mevcut sistemlerle birleştirilebiliyor ve pilota ek bir yük oluşturmuyor.

Kalkış veya iniş aşaması sırasında kuyruk çarpması, özellikle uzatılmış bir gövdeye sahip olan uçaklarda büyük hasara neden olabilir. Tehdit özellikle yük değişikliklerinin etkili olduğu daha büyük ve ağır hava araçları için büyük önem arz etmekte. Çarpmada özellikle endişe edilmesi gereken ise tespiti zor olan yapısal hasar potansiyeli.

Safe Flight, Kuyruk Çarpma Uyarı Sistemi için bir patent almasına rağmen, sertifikasyonu henüz tamamlanmadı. Safe Flight’ın başkan yardımcısı Matthew Greene, sertifikasyon tamamlandıktan sonra, sistem her uçak türü için mevcut olacak diyor. Fiyatlar ise henüz açıklanmadı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK