Ana sayfa Güncel Türk Hava Sahası Daha Verimli Kullanılacak

Türk Hava Sahası Daha Verimli Kullanılacak

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak: “Hava sahamızda 8 adet yeni rota oluşturuldu.”

Türk Hava Sahasının daha etkin kullanılması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında yeni oluşturulan rotalarlarla birlikte bazı uçuş güzergahlarında 10-15 dakikalık hem zaman hem de yakıt  tasarrufu sağlanacağı açıklandı.

Konuyla ilgili olarak resmi twitter adresinden (twitter.com/fundaocakdhmi) bir açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Funda Ocak, yapılan değişikliklerle ilgili bilgiler verdi.İşte o tweetler:

Kıymetli takipçilerim, önceki paylaşımlarımda ileri teknolojiye dayalı sistemler ve çok iyi eğitim almış deneyimli kadrolarımızla Türk Hava Sahasını dünyanın en güvenli hava sahası haline getirdiğimizden söz etmiştim. Bugün yine hava sahamızla ilgili yeniliklerden bahsedeceğim.

HAVA SAHAMIZDA 8 ADET DİREKT ROTA OLUŞTURULDU

İstanbul ile İzmir, Bodrum, Dalaman, Antalya, Gaziantep ve Hatay arasında havayolu şirketlerimize yakıt ve zaman tasarrufu sağlayan 8 adet Direkt Rota hizmete girdi.

Askeri kullanıma tahsis edilen hava sahalarının belirli şartlar altında sivil maksatlı kullanımına imkân sağlayan yeni rotaların devreye girmesiyle bazı güzergâhlarda 10-15 dakikalık zaman tasarrufu ve hava yolu şirketleri için önemli miktarda yakıt tasarrufu sağlanıyor.

SERBEST ROTA UYGULAMASIYLA ÖNEMLİ TASARRUF

Serbest rota uygulaması ile önemli tasarruf sağlanacak. Türkiye hava sahasında, üzerinde çalıştığımız düzenlemeyle uçuş mesafelerini kısaltarak, Hava Yolu Şirketleri için önemli ekonomik katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Uygulamaya 2019 Yılı sonunda geçmeyi planlıyoruz.

HAVA SAHASI KAPASİTEMİZ ARTIYOR, ‘CAPAN’ ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

Hava Sahası kapasitemizin artırılması amacıyla Eurocontrol ile ortaklaşa yürütülen “Kapasite Analiz ve Geliştirme (CAPAN)” çalışmaları tamamlandı.

Çalışma sonuçlarına göre yapılacak düzenlemelerle kapasite artışı ve yanı sıra iş yükünün dengeli dağılımı sağlanarak hizmet kalitesinin artırılması amaçlanıyor.

UYDUYA DAYALI YAKLAŞMA (RNAV/RNP) USULLERİ TASARIMI DEVAM EDİYOR

2017 yılı içerisinde Balıkesir Koca Seyit, Hakkâri Yüksekova, Kastamonu ve Sivas Nuri Demirağ Havalimanları için RNAV (saha seyrüseferi)/RNP (gerekli seyrüsefer performansı) geliş, kalkış ve yaklaşma usulleri ilan edildi.

Ankara Esenboğa Havalimanı için RNAV (saha seyrüseferi) geliş ve kalkış usulleri 4 Ocak 2018,  Adıyaman Havalimanı RNP( gerekli seyrüsefer performansı) geliş, kalkış ve yaklaşma usulleri 1 Mart 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giriyor.

Diğer havalimanlarımız için de çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK