Ana sayfa Dünyada Havacılık IATA, Hükümetleri Yolcu Davranış Anlaşmasını Kabul Etmeye Çağırdı

IATA, Hükümetleri Yolcu Davranış Anlaşmasını Kabul Etmeye Çağırdı

IATA, protokolün benimsenmesi kural dışı davranan yolculara karşı daha güçlü bir caydırıcılık sağlayacaktır.

2008 ve 2016 yılları arasında, IATA’ya bildirilen 5800’den fazla kural dışı davranan yolcu olayı vardı (1,434 sefer başına bir olay).

2016 yılında en yaygın kural dışı davranan yolcu sorunları sırasıyla şunlardı:

  • Zehirlenme (alkol / uyuşturucu)
  • Sigara kuralı ve diğer kurallara uyumluluk
  • Yolcular arasındaki uyuşmazlıklar

Mevcut yasalara göre sektörün ana sorusu uçağın ülkesinin yargı yetkisine sahip olması.

Yani, eğer bir uçak farklı bir ülkede iken o uçakta bir olay meydana gelirse, yabancı ülkedeki polisler duruma müdahale edemez ve suçlular cezasız olarak serbest bırakılırlar.

MP14 (Montreal Protokolü), uçağın yasal yargılama yetkisine sahip iniş yaptığı ülkeye yolcuyla anlaşma imkanı verir. IATA, bunun uygulamalarda iyileşme görüleceğini ve daha güçlü caydırıcılık sağlayacağını belirtti.

IATA Dış İşleri Direktör Yardımcısı Tim Colehan, “Kayıt dışı yolcular sektör için önemli bir konu olmaya devam ediyor ve bu sorunun üstesinden gelmenin tek yolu hükümetlerin, havayolların ve diğer ortakların bunu çözmek için birlikte çalışması.”

“Daha etkili bir uluslararası caydırıcılık ve iyileştirilmiş önleyici faaliyetle birlikte, herkese uçmayı daha da güvenli ve olaysız hale getireceğiz.”

Şu ana kadar 12 ülke MP14’ü onayladı. IATA, 2019’a kadar toplam 22 devletin protokolü yürürlüğe girmeden önce kabul etmesini bekliyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK