Ana sayfa Güncel Hizmet İhracatında Şampiyon THY

Hizmet İhracatında Şampiyon THY

Türkiye’nin hizmet ihracatı yapan en iyi 500 şirketi açıklandı. 2016 yılında toplam 37.3 milyar dolarlık hizmet ihracatı yapan Türkiye’de bu rakamın 7 milyar doları THY’den geldi.

Hizmet ihracatının şampiyonu, Türkiye’nin toplam hizmet ihracatının beşte birini tek başına yapan Türk Havayolları (THY) oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) açıkladığı “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” sıralamasında THY ilk sırada yer aldı. THY, Türkiye’nin 2016 yılındaki 37.3 milyar dolarlık hizmet ihracatının 7 milyar dolarını gerçekleştirdi.

Gazete Habertürk’ün haberine göre, ilk 10’da THY’nin ardından sırasıyla Polimeks, Pegasus, Yapı Merkezi, SunExpress, Netlog Lojistik, TAV Havalimanları, Rönesans Holding, Atlasjet ve Gap İnşaat yer aldı. İlk 10 firma ve 17 alt sektörde en çok ihracat yapan ilk 3 firmaya ödülleri Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katıldığı törenle verildi. Hizmet ihracatının 2016’da 37.3 milyar dolarken bu yılın ilk 10 ayında geçen yılın rakamını geçerek yüzde 16 artışla 37.5 milyar dolara ulaştığını söyleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, şu açıklamalarda bulundu.

“Tam 123 ülkeye hizmet ihracatı gerçekleştirdik. Hizmet ihracatı, ülkemizin net ihracatçı olduğu bir alan” dedi. 495 BİN İSTİHDAM Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı’nın 2016’da 18.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyleyen Büyükekşi, “Toplam hizmet ihracatının neredeyse yarısını bu firmalar oluşturdu. 495 bin istihdam ve 7.5 milyar dolarlık yatırımla ekonomimize can verdiler.”

Büyükekşi, mal ihracatının yüzde 25’ini aşan hizmette ihracatçılar için ayrı bir birlik kurulmasını istedi.

BİR CEVAP BIRAK