Ana sayfa Dünyada Havacılık ABD Hava Kuvvetleri’nin Boeing KC-46A Tankeri İlk Uçuşunu Tamamladı

ABD Hava Kuvvetleri’nin Boeing KC-46A Tankeri İlk Uçuşunu Tamamladı

En yeni uçak, havadaki işlevsel kontrollerinden sonra teslimata yaklaşıyor.

Gelecek sene ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek olan ilk Boeing [NYSE: BA] KC-46A tankeri ilk uçuş ve hava testlerini bugün başarıyla tamamladı. Paine Field’tan saat 10: 32’de kalktı ve yaklaşık üç buçuk saat sonra indi.

ABD Hava Kuvvetleri KC-46 Sistem program yöneticisi Albay John Newberry, “Bugünkü uçuş ABD Hava Kuvvetleri/ Boeing ekibi için bir başka önemli dönüm noktası” dedi.

Uçuş sırasında Boeing test pilotları, tankerleri 39.000 fit yüksekliğe çıkardı ve Federal Havacılık İdaresi (FAA) onaylı uçuş profilinin bir parçası olarak motorlarda, uçuş kontrollerinde ve çevre sistemlerinde operasyonel kontroller gerçekleştirdi. Takip eden uçuşlar öncesinde, ekip uçuş sonrası muayene ve enstrümantasyonu kalibre edecek.

Boeing KC-46A Tanker Başkan Yardımcısı ve Program Yöneticisi Mike Gibbons, “Bu uçakların ABD Hava Kuvvetleri’ne getireceği son teknoloji özelliklerden gurur duyuyoruz” dedi. “FAA sertifikasyon faaliyetlerimizin tamamlanması da dahil olmak üzere, halen önümüzde bazı zorlu işlerimiz var ancak ekip teslimat sonrasında bu tankerin müşterimizin beklediği her şeyi yapmasını taahhüt ediyor.”

Boeing’in ticari 767 gövdesinde üretilen KC-46, şirketin Everett tesisinde yapılmıştır. Boeing şu anda ABD Hava Kuvvetleri için beklenen 179 tankerin ilk 34’ü için sözleşme yapıyor.

KC-46A, müttefik ve koalisyona ait tüm uluslararası hava iletim usulleriyle uyumlu askeri uçaklara yakıt ikmal edebilen ve yolcu, yük ve hasta taşıyabilecek çok maksatlı bir tankerdir.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK