Ana sayfa Dünyada Havacılık Juniac Uyardı, Brexit Yaklaşıyor

Juniac Uyardı, Brexit Yaklaşıyor

IATA Genel Müdürü ve CEO’su, Birleşik Krallık Avrupa Birliği’nden ayrılırken sorunsuz bir geçiş sağlamak için çözümlerin çabucak bulunması gerektiğini söylüyor.

IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, “zamanın değerli olduğunu” vurguladı ve İngiltere hükümetinin Brezilya sonrası konularda netlik kazanması için harekete çabuk geçmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ve yalnız pazar olarak kalmasına, yani Avrupa Ortak Havacılık Alanını (ECAA) terk etmesine yol açacak. ECAA, imzalanan ülkelerin havayollarının tüm ülke pazarlarına tam erişimin izni veriyor ve AB topraklarında herhangi bir yere uçabilmelerini sağlıyor.

8 Kasım Çarşamba günü İngiltere Havacılık Kulübü ‘ne yaptığı bir yazıda de Juniac, hava yolu hizmetleri konusunda İngiltere ile AB arasındaki müzakere edilecek bir anlaşmaya “alternatif olmadığını” söyledi.

İngiltere, Mart 2019’da resmi olarak AB’den ayrılmaya hazırlacak ancak Juniac, havacılık ile ilgili konularda son tarihlerin çok daha erken olacağını vurguladı – çünkü yolcular bir yıl öncesinden uçuş rezervasyonu yapabiliyorlar.

“En azından uçuş planları, koltuk ve yük envanterleri en az altı ay önceden belirli olmalı. ” dedi.

“Bu, havayollarının son teslim tarihini Ekim 2018’e, yani sadece 11 ay sonrasına bırakıyor” dedi.

IATA, ikili seyahat hakları konusunda bir anlaşma sağlanmasının yanı sıra aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli konularda harekete geçmeye çağırdı:

• Gümrük işlemlerinin aylık 4.6 milyon dolardan aylık 21 milyon dolara fırlatılması için personel, sistem ve süreç çözümleri bulma.
• Sınır kontrol prosedürlerinin daha yavaş hale gelmesi halinde, İngiltere ve Avrupa arasındaki milyonlarca yolcuyu etkili bir şekilde ele almak için göçmen çözümleri geliştirilmesi.
• İngiltere’nin Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) ile olan ilişkisini tanımlama.

Junache, “Brexit’ten bağımsız olarak artması beklenen yolcu sayısıyla birlikte baskı artıyor” diye ekledi. “Sorunsuz bir geçiş sağlamak için çözümlerin çabucak üretilmesi gerekiyor.”

Airways Haber |Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK