Ana sayfa Dünyada Havacılık Türkiye 2036’da İlk 5’te

Türkiye 2036’da İlk 5’te

IATA’nın 20 yıllık tahmini, yolcu sayısının 2036’ya kadar iki katına çıkacağını öngörüyor.

IATA, 2036 yılında 7,8 milyar yolcunun havayolu ile seyahat edeceğini ve önümüzdeki yıl uçması beklenen 4 milyar havayolu yolcusunun neredeyse iki katına çıkacağını tahmin ediyor.

IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, “Tüm göstergeler uluslararası bağlantı talebinin artacağını gösteriyor.” dedi. “Dünyanın önümüzdeki 20 yıl içinde yolcuların iki katına çıkması için hazırlanması gerekiyor.

“Havayollarının inovasyonu ve refahı için müthiş bir haber, ancak hükümetler ve sektör için büyük bir mücadele.

En son IATA 20 Yıllık Yolcu Tahmini’ne göre, Asya-Pasifik, gelecek 20 yıldaki yolcu artış miktarının yarısından çoğuna ev sahipliği yaparak en büyük büyümeyi görecek.

2036 yılında bölgede 3.5 milyar yolcu olacağı tahmin ediliyor yani bugüne kıyasla ekstra 2,1 milyar yolcu.

Çin, 2022’de Amerika Birleşik Devletleri’ni sollayarak dünyanın en büyük havacılık piyasası olarak (iç ve dış trafik olarak) yerini alacak ve büyümeye devam edecektir.

2036 yılında yolcu bakımından 2016’ya ek en hızlı büyüyecek beş pazar:

  • Çin (toplam 1.5 milyar 921 milyon yeni yolcu)
  • Amerika Birleşik Devletleri (toplam 1.1 milyar 401 milyon yeni yolcu)
  • Hindistan (toplam 478 milyon 337 milyon yeni yolcu)
  • Endonezya (toplam 355 milyon yeni yolcu 235 milyon)
  • Türkiye (119 milyon yeni yolcu ile toplam 196 milyon)

En hızlı büyüyen pazarların çoğu Afrika’da olacak. Yıllık %7.2’nin üzerinde bileşik büyüme hızı ile Etiyopya, Fildişi Sahilleri, Mozambik, Senegal, Uganda ve Zambiya gibi ülkelerin pazarlarının iki katına çıkacağı tahmin ediliyor.

Artan liberalleşme ile, önümüzdeki 20 yıl içinde yolcu sayısı üç katına çıkabilir. Örneğin, ticarette liberalleşme ve vizelerin daha kolay verilmesi devam etmelidir.

Ticaret korunması ve seyahat kısıtlamaları sürerse, 2036 yılında yıllık 1,1 milyar daha az yolculuk yapılmasına neden olabilir. Ancak daha fazla liberalleşme ile, önümüzdeki 20 yıl içinde yolcu sayısı üç katına çıkabilir.

Fakat talebin artması da önemli bir altyapı sorunu yaratacaktır.

De Juniac, “Çözüm; daha karmaşık süreçleri yönetmekte ya da daha daha büyük havaalanları inşa etmeye çalışmakta değil, süreçleri düzene sokmak ve verimliliği artırmak için yeni teknolojilerin gücünden yararlanmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK