Ana sayfa Dünyada Havacılık Sürdürülebilir Yakıtın Anahtarı Politika

Sürdürülebilir Yakıtın Anahtarı Politika

İlk test uçuşundan yaklaşık on yıl geçti, ancak sürdürülebilir havacılık yakıtları (SHY) hala yaygınlaşmadı.

40.000’in üzerinde SHY kullanan uçuş gerçekleşti ve önümüzdeki yıllarda 1,5 milyar galon SAF’ın daha kullanılacağı düşünülüyor. Ancak SAF’ın toplam kullanılan havacılık yakıtının önemli bir miktarını karşılaması için yapılması gereken daha çok şey var.

Rafineri kapasitesinden sertifikasyon sürecinin uzunluğuna kadar birçok zorluk var.

Ancak Küresel Sürdürülebilir Havacılık Zirvesi’ndeki panel katılımcıları, doğru politikanın önümüzdeki yıllarda SHY kullanımı için ana bileşen olduğuna karar verdiler.

Diğer ulaşım yolları tarafından kullanılan yakıtlar için mali destek ve teşvikler, rafinerileri SHY üretebildikleri halde sürdürülemez yakıtları üretmeye teşvik etmektedir.

Uluslararası Havayolları Grubu Sürdürülebilirlik Grubu Başkanı Jonathon Counsell, mali olarak havayollarını etkileyeceğini belirtiyor.

“Havayolları tarih boyunca %1’den az kar ortalaması elde ettiğine göre sadece sürdürülebilir yakıtlar için %30-40 daha fazla ödeme yapamazlar.”

Doğru finans politikaları ile jet yakıtı ve SHY arasındaki farkı kapatmak hem yerel hem de küresel bir sorundur.

Panel, havacılık otoritelerinin SHY güvenliğinden büyük ölçüde habersiz oldukları gösterdi.

2021’de yürürlüğe girecek olan Uluslararası Havacılık için Karbon Ofset Programı (CORSIA), düzenleyiciler arasında SHY farkındalığının geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Cenevre Havaalanı CEO’su André Schneider, “CORSIA başladığında, SHY talebinde büyük artış olacak” dedi. “Şimdi hazır olmalıyız.”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

KAYNAKIATA
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK