Ana sayfa Dünyada Havacılık Bagaj İçin Özgürlük

Bagaj İçin Özgürlük

Dünya Yolcu Sempozyumu (WPS), bagaj işlem süreçleri optimize etme yollarını arayacak.

Bu yılki WPS gerçek ankamda bagaj konusuna odaklanacak. Her zaman olduğu gibi, teknoloji ağırlıklı olarak çantaların gerçek zamanlı izlenmesi üzerinde duracak.

Ancak, sadece bagaj yanlışlıklarına odaklanmaktan ziyade, WPS’de vahşi hayat kaçakçılığı, dolandırıcılık önleme, gelişmiş bagaj hizmetleri, gelişmiş bagaj performansı ve bagajın biniş sürecini nasıl etkilediği gibi meseleler de tartışılacak.

IATA’nın Uluslararası Bagaj Operasyonlarından sorumlu şefi Andrew Price, “WPS’de bagaj operasyonlarıyla ilgili çok değerli kişiler katılacak, öğrenilmesi gereken çok şey var” dedi.

“Umuyorum ki, WPS’nin sonucu olarak, farkındalığımızda da bir artış göreceğiz” dedi.

Buna ek olarak, havayolu şirketlerinin, kontrol edilen bagajın her bir parçasını 2018 yılına kadar yolculuğun kilit noktalarında izlemesini gerektiren 753 numaralı karar da ayrıntılı olarak incelenecek.

Price, “Karar iyi gidiyor” dedi. “En son araştırmaya göre üyelerimizin %73’ü kararın farkında.”

“Uygulayıcı planlarını paylaşan havayolu sayısı az, ancak şu anda bazı büyük havayolları için sertifikalar hazırlıyoruz, WPS’de bu konuyu daha fazla duyabilirsiniz.”

Sadece bagajınızı izleyen teknolojik ilerleme değil. Örneğin robotik ve daha gelişmiş bagaj sistemleri de ön plana çıkacak.

Sistem artık sadece çantaları doğru uçuşlara aktarmaktan ziyade çantalara odaklanacak.

Price, “Yani sistem belirli bir uçuş oluşturmak için belirli bir yere ve zamana ihtiyaç duymadan, artık yeterli bagaja sahip herhangi bir uçuş yapabilir” dedi.

“Robotik, operasyonel faaliyetleri desteklemek üzere sistem tasarlandığı sürece çantaların çoğunluğu için yararlı bir çözüm olabileceğini gösteriyor.”

Gerekli düzenlemeler ve süreçlerle birlikte, bu, Price’ın bagaj için özgürlük çağrısını destekleyecek.

Bu, yolculara havaalanında veya ev ya da otel gibi havaalanı dışındaki bir konumda olsalar da bagajlarını kontrol etme şeklinde daha fazla seçenek sunacak.

Ve havayolu, yolcudan bağımsız olarak çantayı yönlendirebilecek.

Örneğin bir yolcu Barselona’dan Singapur’a Londra üzerinden uçarsa, havayolu yan hizmetleri kullanmayı seçebilir ve çantayı doğrudan veya alternatif bir transit yol aracılığıyla kendi kapasitesini ve yolcu gereksinimlerini daha iyi yöneterek gereken noktaya ulaştırabilir.

Sonuç olarak, yolcu bagajını doğrudan kiralık arabaya, bir otele veya bir ofise teslim seçeneğini seçme özgürlüğüne sahip olabilecek.

Price’tan yaptığı açıklamada, “Havayolu Endüstrisi Veri Modeli çalışmasının, diğer sektörler ile entegre olup yeni hizmetlerin geliştirilebileceğini görmek istiyoruz” diye belirtti.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK