Ana sayfa Güncel THY 40 Adet Uçak İçin Boeing İle Anlaşma İmzaladı

THY 40 Adet Uçak İçin Boeing İle Anlaşma İmzaladı

THY ile Boeing arasında Dreamliner 787-900 uçak tipi alım anlaşması imzalandı. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı ve Boeing Başkan Yardımcısı tarafından yapılan anlaşma töreni Hard of New York’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Türk Hava Yolları(THY),’nın Boeing’e sipariş ettiği 40 uçaklık imza töreni’ne katıldı.

THY ile Boeing arasında Dreamliner 787-900 uçak tipi alım anlaşması imzalandı. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı ve Boeing Başkan Yardımcısı tarafından yapılan anlaşma töreni Hard of New York’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı..

ERDOĞAN: KULLANDIĞINIZ KALEMLERİ UNUTMAYIN

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün imza töreni videosunu paylaştı. Erdoğan imza töreni ardından tarafları alkışlarken Aycı’ya imzaladığı dosyayı değiştirmesi söyledi. Ardından iki tarafında elini sıktı. Daha sonra Erdoğan Aycı’ya törende kullandığı kalemleri unutmamasını hatırlattı.

1 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE…

Edilinen bilgiye göre THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı ve ekibi tarafından Boeing ile yürütülen görüşmeler esnasında, siparişler kapsamında Türkiye’de üretilecek 1 milyar dolar değerinde yan sanayi iş hacminin özellikle değerlendirildiği ve bu konu üzerinde durulduğu öğrenildi..

40 ADET BOEING İÇİN İMZALAR ATILDI.

THY’den KAP’a gönderilen açıklamada da, artan geniş gövde uçak ihtiyacını karşılamak ve filoyu yeni nesil geniş gövde uçak tipleri ile daha da güçlendirmek ve yolcu memnuniyetini arttırmak amaçlarıyla 2019 ile 2023 yılları arasında temin edilmek üzere 20+20, toplamda 40 adet Boeing 787-9 Dreamliner sipariş niyetini uçak üreticisi firma ile paylaştığı belirtildi..

Açıklamada, bu niyet çerçevesinde Boeing firması ile görüşmelerin devam ettiği kaydedildi..

Boeing, Eylül ayı başlarında yaptığı açıklamada, artan talebi dikkate alarak 787 Dreamliner uçaklarının imalatını 2019 yılından itibaren ayda 14 adet olacak şekilde yükselttiğini duyurmuştu..

3. HAVALİMANI AÇILINCA….

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 787 Dreamliner’ın dünyada teknolojik olarak en gelişmiş uçak olduğunu belirterek, bu uçakları satın alma amacının 3. Havalimanı’nı kullanıma girdikten sonra oluşacak geniş gövdeli uçak ihtiyacını karşılayacağını, ayrıca THY’nin uçuş kapasitesini de geliştireceğini belirtti..

BOEİNG TÜRKİYE MİLLİ HAVACILIK GİRİŞİMİ.

Açıklamaya göre, Boeing ve Türk hükümeti yetkilileri, ayrıca Türk havacılık sanayinin gelişimini desteklemek amacıyla Türkiye’nin 2023 vizyonu hedefleri doğrultusunda tasarlanan “Boeing Türkiye Milli Havacılık Girişimi”ni kamuoyuna duyurdu. Söz konusu girişimin, aynı zamanda Boeing’in Türkiye’deki varlığını güçlendirmesine de katkı sağlaması bekleniyor..

Boeing Başkan Yardımcısı Ray Conner ise Boeing’in Türkiye ile olan ilişkisinin, 70 yılı aşkın köklü bir geçmişe dayanan çok önemli uzun vadeli bir ortaklık olduğunu belirterek, “Türkiye ile birlikte çalışarak bu köklü ortaklığımızı, gerek Türkiye’deki varlığımızın genişlemesine ilişkin uzun vadeli hedefimize ulaşmamız gerekse Türk havacılık sanayinin gelişimini hızlandırmamız yolunda bir adım daha ileriye taşıyoruz.” ifadelerini kullandı..

Boeing Türkiye Milli Havacılık Girişimi, Boeing’in araştırma, mühendislik ve kabiliyet geliştirme alanlarında, devlet, Türk hava taşımacıları, havacılık hizmet şirketleri ve sanayi tedarikçileri ile yatırımlarını ve programlarını uyumlu hale getiren stratejik bir çerçevenin ana hatlarını da ortaya koyuyor..

Söz konusu girişim, aynı zamanda Boeing’in, Türkiye’nin önemli bir pazar ve küresel havacılık sektörünün de önde gelen katılımcılarından biri olduğuna ilişkin uzun vadeli görüşünün ve güveninin yansıması şeklinde yorumlanıyor..

ÖZELLİKLERİ NELER?.

787-9 Dreamliner, 8.185 deniz mili (15.200 km) mesafede 280 yolcu taşıyabiliyor. Uçak saatte 954 km hıza kadar çıkabiliyor. Uzunluğu 62.8 m olan uçağın kanat açıklığı ise 60 m. THY’nin filosunda halihazırda 328 adet uçak bulunuyor. Boeing 787 Dreamliner serisinden hiç bir uçağı ise bulunmuyor.

BİR CEVAP BIRAK