Ana sayfa Dünyada Havacılık Dev Stratolaunch Motor Testlerine Başladı

Dev Stratolaunch Motor Testlerine Başladı

Araştırmalar büyük alçak yörünge kargo uçağı için devam ediyor.

Paul Allen’ın muazzam uçak projesi başarıya doğru büyük bir adım attı. Boeing 747’de kullanılan aynı türden altı adet Pratt & Whitney motorunun uçağın büyük gövdesine bağlanılıp test edilmesiyle, Vulcan Havacılık’ın Stratolaunch uçağın geliştirilme sürecinde kritik bir adım atmış oldu. Bu hafta, motorlar ilk kez California’daki Mojave’deki şirketin geliştirme tesisinde çalıştırıldı.

Stratolaunch motorlarına başarılı bir başlangıç ​​sağlamak için üç adımlı bir süreç kullanıldı. İlk olarak, ekip kuru motorları şarj etmek için bir yardımcı güç ünitesi kullandı. Ardından yakıt ikmali yapıldı. Sonunda, her motor ayrı ayrı başlatıldı ve boşta kalmasına izin verildi. Altı motorun tamamı beklendiği gibi çalışıyordu.

Şimdiye kadar yapılmış en büyük uçaklardan biri olan Stratolaunch, mayıs ayında Mojave havasındaki Ve Uzay Limanı’ndaki dev hangardan dışarıya çıkarıldı. O günden beri ekip, uçuş kontrolleri, yakıt, elektrik, pnömatik ve yangın algılama sistemlerini başarıyla test etti.

Stratolaunch

Geliştirme programındaki bir sonraki adımda, daha yüksek güç seviyeleri ve motorların konfigürasyonlarının test edilmesi planlanıyor. Yapılacak bazı testlerden sonra ve ekip 2019’da Stratolaunch’u ilk uçuşuna götürmeyi umuyor.

Stratolaunch, çeşitli görevler için alçak yörünge ulaşım uçağı olarak tasarlandı. Bu şimdiye kadar yapılmış en büyük kompozit uçak, 600 tonluk maksimum kalkış ağırlığına, 250 tonluk yük kapasitesine sahip olması beklenmektedir. 28 tekerleğin üzerinde oturan gövde, 72.5 m uzunluğunda, 15 m yüksekliğinde ve 117 m kanat genişliğinde. Stratolaunch, uzay uçuşu yapabilen uçakların çoğunun aksine, roketatar platformundan ziyade bir pistten havalanacak ve bir inecek.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK