Ana sayfa Dünyada Havacılık Afgan Kadın Pilot Eğitimi Teşvik İçin Dünyayı Dolaşıyor

Afgan Kadın Pilot Eğitimi Teşvik İçin Dünyayı Dolaşıyor

Shaesta Waiz, kızları okumaya teşvik etmek için 20 ülkeye gitti.

Genç kadınları havacılık kariyerine teşvik etme misyonlu bir dünya turu sona yaklaşıyor. Afganistan’daki ilk sivil pilot olduğunu iddia eden Shaesta Waiz, bu hafta Florida’nın Daytona Plajı’na ulaşmayı planlıyor. Projesi olan Dreams Soar’ı (Uçan Hayaller) dünyaya tanıtmak için bir Beechcraft A36 Bonanza’yı uçurduktan sonra bu hafta uçuşunu tamamlamış olacak.

Waiz, “kadınları ve kızları yıldızlara ulaştırmaya teşvik etmek için” Dreams Soar’ı kurdu. 13 Mayıs’ta dünyada tek başına uçuşa başladı ve 20 ülkeye gitti ve 18 etkinliğe katılarak çocuklar ile hayal kurup onları STEM(Fen-Teknoloji-Mühendislik-Matematik) alanlarında kariyer yapmaya teşvik etti.

Waiz 1987’de Afganistan’da bir mülteci kampında dünyaya geldi ve ailesiyle birlikte Sovyet-Afgan savaşından kaçmak için Amerika’ya kaçtı. Hem lisans hem de yüksek lisans eğitimini Daytona Plajı’ndaki Embry-Riddle Havacılık Üniversitesi’nde (ERAU) gerçekleştiren ilk kişi oldu.

Havacılığa hayran kaldı ve ERAU’ya kayıt olurken kadınların havacılık alanlarına girmesine yardımcı olmak için bir rehber programı başlattı. Programıyla birlikte ERAU’daki kadınların kayıtları üç yıldan kısa bir sürede yüzde 13’ten yüzde 22’ye yükseldi. Dünyadaki genç kadınlara geniş kitlelere ulaşabilmek için Waiz 2014’te Dreams Soar’ı kurdu.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK