Ana sayfa Dünyada Havacılık Yeni Delhi, Ordu İçin Apache’nin Satın Alınmasını Onayladı

Yeni Delhi, Ordu İçin Apache’nin Satın Alınmasını Onayladı

Yeni Delhi Savunma Edinimi Konseyi, ordu için 651 milyon dolarlık maliyetle altı AH-64E Apache saldırı helikopteri satın alınmasını onayladı.

Anlaşma hala Güvenlik Bakanı Komitesinden (CCS) nihai onay almalı ve resmi sözleşme bir yıla kadar sürebilir.

Eylül 2015’te Boeing, 22 adet AH-64E Apache ve 15 adet CH-47F Chinooks için sipariş aldı. Sözleşme ayrıca 11 Apache ve 7 Chinook için de seçenekler içeriyordu.

Boeing, hava kuvvetleri Apache dağıtımına 2019 yılında başlayacak. Hava kuvvetleri Apache’lerin 22’sini aldığında ordunun 6 tanesi teslim edilecek.

Boeing, Apache platformunu doğrudan ticaret satış (DCS) olarak tedarik edecek. Motorlar, sensörler ve silahlar ABD hükümeti tarafından bir yabancı askeri satış (FMS) olarak temin edilecek.

Hava kuvvetleri iki filo Mi-25/35 saldırı helikopteri işletiyor. Bu model, sağlam, güçlü ve istikrarlı bir silah platformu olarak iyi değerlendirilmektedir. Yaşlanan filonun servis edilebilirliği bir zorluk olmaya başlamaktadır. Hava kuvvetleri ayrıca Mi-17’nin silahlı versiyonlarını da işletiyor.

Ordu şimdi, toplamda 60 tane olmak üzere Hindustan Havacılık tarafından inşa edilen Dhruv Mk IV WSI (Silah Sistemleri Entegre) helikopterlerini göreve alıyor.

Hindustan Havacılık ayrıca, 114 Light Combat Helicopters (LCH) ‘i Ordu’ya tedarik edecek. Model kalkınma denemelerinin son aşamasında.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK