Ana sayfa Dünyada Havacılık NASA, F-18’lerle Ses Patlaması Araştırmasına Devam Ediyor

NASA, F-18’lerle Ses Patlaması Araştırmasına Devam Ediyor

NASA, patlama sesini azaltarak süpersonik uçuşları yapılabilir hale getirmeyi umuyor.

SonicBAT II (atmosferik türbülanstaki ses patlamalarının kısaltması) adlı bir araştırma programı, ses patlamalarını anlamaya ve süpersonik uçuş ile ilgili gürültüyü azaltmaya yardımcı olmaya başladı. Programın nihai hedefi, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi, Kaliforniya’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi, Virginia’daki Langley Araştırma Merkezi ve Space Florida arasındaki ortaklığıyla, süpersonik hızlarda uçabilecek yolcu uçakları geliştirmek.

Kennedy’nin Spaceport Entegrasyon ve Hizmetleri’ndeki NASA Uçuş Operasyonlarından John Graves, “Sonik patlamaları düşük bir gürültüye indirgememizi umuyoruz” dedi. “Hedef, nihayetinde iki saat içinde New York’tan Los Angeles’a uçabilen jet uçakları” dedi.

Programa başlamak için, NASA araştırmacıları, Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Shuttle Landing Facility (SLF) ‘den gelen süpersonik hızlarda F-18’leri uçurarak düşük irtifalı türbülansın ses patlamaları üzerindeki etkilerini inceleyecek. F-18’ler, 21 Ağustos’tan başlayarak iki hafta boyunca günde birkaç kez uçacak.

Bu, SonicBAT için yapılan ikinci test turu. İlk tur Edwards Hava Kuvvetleri Üssünde yapıldı. Graves, “Yakında yapılacak testler için, F-18 jetleri Daytona’dan yaklaşık 41.000 feet yüksekte uçacak,” dedi. “Güneye uçarak test ekipmanlarının bulunduğu zemine ulaşacak bir sonik patlama yaratmak için 32.000 feet civarlarına dalış yaparak süpersonik hıza çıkıyorlar.” Küçük, motorlu bir planör 14.000 feet’in üstündeki sonik patlama verilerini toplayacak.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK