Ana sayfa Dünyada Havacılık İzlanda’da Akıllı Güvenlik Sistemlerinin Faydaları Anlaşıyor

İzlanda’da Akıllı Güvenlik Sistemlerinin Faydaları Anlaşıyor

Keflavik Havaalanı, güvenlik kontrol noktalarınj yenileyerek hızlı büyümede sorun yaşamadı.

İzlanda’nın en büyük havalimanı olan Keflavik Havalimanı’nda (KEF) akıllı güvenlik prensiplerini benimsemenin önemine dikkat çekildi.

Havalimanı, 2010’da yaklaşık iki milyon olan yolcu sayısını 2017’de dokuz milyona çıkartarak hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Böyle hızlı bir büyüme, sorunsuz bir yolcu deneyimi sağlamak için gereken altyapı değişiklikleri için büyük zorluklara sebep oldu.

KEF için bu, kaynak kullanımını optimize etme, tesisleri tekrardan uyarlama ve tarama ekipmanı ve sistemleri geliştirme hedefli 2015 yılında başlayan, güvenlik kontrol noktalarını tam bir yenilenme gerektiriyordu.

Bu yenilik sürecinde KEF, 2016 yılında bir IATA / ACI Akıllı Güvenlik atölyesine katıldı ve Akıllı Güvenlik rehber dokümanlarından, uygulama planlarını hassaslaştırmalarına yardımcı olan değerli bilgiler elde etti.

Diğer yeniliklerin yanı sıra, KEF’in Merkezi Görüntü İşleme (CIP) ve eşzamanlı yüklemeyi kullanması önemli işletimsel verimlilikler sağladı.

CIP tarayıcıları kontrol noktasından uzaklaştırır ve görüntüleri analiz edildiği merkezi bir yere iletebilme özelliğine sahip.

Eşzamanlı yükleme birkaç yolcunun aynı anda güvenlik için hazır olmasına imkan tanıyor, güvenlik kontrolü için hızla hazırlanan yolcular daha yavaş hazırlanan yolcuların önüne geçip gereksiz beklemekten kurtulmuş oluyor.

Proje Müdürü Hjalti S. Hjaltason, KEF’teki havalimanı operasyonlarında -değişikliklerin sonucu olarak- yolcu işlem hacminin %20-25 oranında arttığını, bekleme sürelerinin azaldığını ve bu düzenlemelerin; yolculara ve havaalanı güvenlik görevlilerine olumlu yansıdığını söyledi.

Hjaltason, Temmuz 2017’de yolcuların %92’si beş dakikadan daha az beklediğini ve %99’un da 10 dakikadan daha kısa bir süre beklediğini belirtti.

KEF, sektörün yararına olacak şekilde akıllı güvenlik rehber dokümantasyonuna dahil olmak için deneyimlerini şimdi “IATA Akıllı Güvenlik Ekibi”yle paylaşıyor.

IATA Akıllı Güvenlik ekibinin proje yöneticisi Guido Peetermans “Akıllı Güvenlik konseptlerinin uygulanmasından somut fayda sağlayan havaalanı sayısı artmakta ve onlara her adımda destek vermeye hazırız.” diyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK