Ana sayfa Dünyada Havacılık DeLorean’nın Prototip Uçağı “DR-7” 2018’in Sonlarında Uçabilecek

DeLorean’nın Prototip Uçağı “DR-7” 2018’in Sonlarında Uçabilecek

İki koltuklu araç ev garajlarına bile park edebilecek.

DR-7, DeLorean’ın dikey iniş ve kalkışın mümkün olabileceğini fiziksel olarak ispatlamak için ⅓ ölçek model formunda yapılan prototip uçağı. DeLorean Aerospace, 2012 yılında, bireysel hava taşımacılığının özgürlüğünü ve keyfini kitlelere ulaştırma misyonuyla kurulmuştu.

DR-7’nın, 360 derece dönebilen elektrikli fan üniteleriyle manevra yapması planlanıyor ve bu şekilde şirketin uçakları son derece isstabil hale getireceği söyleniyor. DR-7’nin karbon kompozit gövdesi, Formula 1 yarış otomobiline benzeyen, monokok bir yapıda ve savaş jetlerindeki gibi iki yolcuyu arka arkaya seyahat ettirmesi planlanıyor. VTOL uçaklar, uçan uçuş meraklıları için manuel kullanıma izin veren özerk bir uçuş kontrol sistemi kullanıyor. DeLorean, uçağın az bir pilot eğitimiyle uçurulabilmesini bekliyor.

Merkez hattında bulunan ikiz itici vektörel sistem (CTV) sayesinde; gövde, verimliliği artırmak için kanat olarak kullanılıp yavaşlarkenki durma direnci arttırılırken, sürtünme büyük ölçüde azaltılır. İtici vektörel fan sistemi sürtünmeyi azaltarak yüksek seyir hızlarına izin verir.

Carmaker John DeLorean’ın yeğeni Paul tarafından kurulan DeLorean Aerospace tarafından yayımlanan ön tasarımlar DR-7’nin çoğu ev garajına sığabileceğini gösteriyor. 5.63 metre genişliğindeki kanatları katlandığında, uçak 2.28 metre genişliğinde olur. DeLorean, maksimum 390 km/s hıza sahip olan iki koltuklu uçağın tek bir şarjla 240 km/s sabit hızla yaklaşık 200 km uçmasını tahmin ediyor. DR-7 prototipinin 2018 yılının sonuna kadar havalanması bekleniyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK