Ana sayfa Dünyada Havacılık Boeing Yapımı Uydu, NASA’nın Uzay İletişim Ağını Tamamladı

Boeing Yapımı Uydu, NASA’nın Uzay İletişim Ağını Tamamladı

TDRS-M uydu, Uluslararası Uzay İstasyonu ve Hubble teleskobu ile kesintisiz iletişim sağlıyor.

Bugün fırlatılan altıncı ve son Boeing [NYSE: BA] İzleme ve Veri Aktarma Uydusu (TDRS), gelecek yıl tamamen işlevsel olduğunda NASA’nın uzay iletişim ağını zenginleştirecek.

TDRS-M, NASA’nın TDRS takımyıldızındaki en son uydu ve düşük-Dünya yörüngesindeki uzay araçlarına yüksek bant genişliğinde iletişim sağlayacak. TDRS ağı; Uluslararası Uzay İstasyonu, Hubble Uzay Teleskobu, Dünya Gözlem Sistemi ve insanlı uzay uçuşunu destekleyen diğer programlarla sürekli iletişim sağlar.

Bu Boeing’in NASA için inşa ettiği altıncı TDRS uydusu, bunların ilki 2000 yılında teslim edildi. Uydu, nihai yörüngesine ulaştıktan sonra, operasyonel olarak ilan edilmeden önce test edilecek ve kontrol altına alınacak.

Savunma ve Sivil Programlar Dairesi, Boeing Uydu Sistemleri Bölümü Yöneticisi Eneco Attanasio, “Bu TDRS-M kilometre taşı, Boeing’in NASA’ya gelecekteki yakın-Dünya, Ay, Mars ve derin uzay görevlerini desteklemek için teknolojileri geliştirme taahhüdünde ilerlemenin bir başka adımı ve 40 yılı aşkın süredir bunu ekonomik olarak yaparak devam etmekte olan güçlü Boeing-NASA ortaklığını gösteriyor” dedi.

Boeing, dört yılı aşkın bir süredir NASA’ya uzay iletişim hizmetleri sağladı ve 1995’ten beri NASA’nın izleme ve veri geçiş uydularının tek sağlayıcısı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK