Ana sayfa Dünyada Havacılık Airbus Uçan Arabalarında Lazer Teknolojisi Kullanacak

Airbus Uçan Arabalarında Lazer Teknolojisi Kullanacak

Oktokopter PAV, lazerler ve Peregrine adlı özel bir teknolojiden yararlanacak.

Evet, bu hayal ettiğimiz gibi bir uçan araba değil, ancak Airbus’ın kişisel hava aracı A^3 Vahana oldukça etkileyici.

Dönebilen kanatlara monte edilen sekiz pervaneyi kullanan Vahana, dikey kalkış ve yatay uçuş yapabiliyor, ancak, inişte biraz zorlanıyor.

Hava araçları için sensörler ve robotik kontroller yapan bir şirket olan Near Earth Autonomy’nin CEO’su Sanjiv Signh, “Kalkış için komutlar gayet yerinde” dedi. “Fakat iniş sebebiyle araç satın alınmaya hazır değil. Belki bir şeyler ters gitti.”

Vahana’nın yerleşik lazerleri ve Near Earth Autonomy teknolojisi olan Peregrine bu araçta bulunuyor. Gövde altına monte edilmiş lidar (lazer ile çalışan radar sistemi), GPS algılayıcıları ve bol miktarda işlem gücü içermektedir. Vahana 65 feet’in altına düştüğünde lazer, verileri geri göndermeye başlayıp en iyi iniş bölgesini önermek için üç boyutlu bir taramaya başlar.

PAV teknolojisi Moller M400 Skycar’ın gaflarından bu yana çok yol kat etse de, bazı sektör liderleri tamamen otomatik uçuş için uzun bir yol olduğuna inanıyorlar.

Neva Havacılık CEO’su Robert Vergnes, “Bugün, hareketli nesneleri veya insan formlarını algılamak için çevredeki bilgileri sağlayan çeşitli sensör sistemleri var” diyor. “Fakat karar verecek yazılım henüz mevcut değil.”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK