Ana sayfa Güncel Yeni Havalimanı’nda 6 Firmayla Alan Tahsis Sözleşmesi İmzalandı.

Yeni Havalimanı’nda 6 Firmayla Alan Tahsis Sözleşmesi İmzalandı.

Türkiye’nin dev projelerinden olan Yeni Havalimanı’nda 6 firmayla 250 milyon euroluk alan tahsis sözleşmesi imzalandı. İGA İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, “Bu anlaşma ülke ekonomisine ivme kazandıracak” dedi.

Türkiye’nin dünyaya açılan vitrini olmaya hazırlanan ve inşaatının yarısından fazlası tamamlanan İstanbul Yeni Havalimanı’nda ticari anlaşmalar da hız kazandı. İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşaatı ve 25 yıllık işletmesini üstlenen İGA, MNG, PTT, Çelebi Hava Servisi, HAVAŞ, Sistem Lojistik ve Bilin Lojistik’le toplam 250 milyon euroluk alan tahsis sözleşmesi imzaladı. 25 yıllık anlaşma kapsamında söz konusu şirketler “Kargo Şehri ve Yer Hizmetleri Kampusu”nda binalarını yapacak ve yaklaşık 200 bin metrekarelik alanda faaliyetlerini sürdürecek. Toplamda 350 destinasyona uçuş imkânı sağlayacak Yeni Havalimanı, kargo şehrinin oluşturduğu hacimle Türkiye’nin ihracat hedeflerine ulaşmasına katkı sunarken e-ticarette de pazarı büyütecek.

YÜZDE 50’Sİ KİRALAN DI
Yeni Havalimanı’nda duty free sözleşmesinin imzalanmasının ardından yılın ilk çeyreğinde yeme-içme alanlarının ihalesi tamamlandı. Reklam tahsis alanlarının ihalesine de önümüzdeki günlerde çıkılacak. Yapılan anlaşmanın ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, şunları söyledi: “Türkiye hava kargo taşımacılığında her geçen gün daha da önemli bir merkez haline geliyor. Yer hizmetleri ise etkin bir havalimanı operasyonu yönetmemiz açısından yüksek öneme sahip. Şu an itibarıyla kiralanabilir alanların yüzde 50’sini kiraladık. 100’e yakın firma ile sözleşme yapıldı. Bu şirketlerin yapacakları yatırımlardan doğan ticari hacimle ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlayacağımıza inanıyorum.” Havalimanının açıldığında 2.5 milyon ton kargo kapasitesine sahip olacağını belirten Keskin, “Şu an dünyanın en büyük kargo hareketine sahip havalimanı, 4.5 milyon tonun üzerinde hacimle Hong Kong Havalimanı. bu yatırım tüm fazları tamamlandığında 5.5 milyon ton kapasiteye sahip olacak” şeklinde konuştu.

200 FUTBOL SAHASI KADAR KARGO ŞEHRİ!
İstanbul Yeni Havalimanı’nda yer hizmetleri için toplam 150 bin metrekarelik bir alan söz konusu olacak. Kargoda ise bu rakam, kargo uçak park pozisyonları ile tüm kargo şehrinin toplamı, 1.4 milyon metrekare olacak. Bu büyüklük, 200 adet uluslararası standartlardaki futbol sahasına tekabül ediyor. Kargo şehri, 35 adet geniş gövdeli kargo uçağının aynı anda operasyon yapabileceği şekilde inşa ediliyor. Anlaşmaya imza atan firmalar, yolcu deneyimini üst seviyelere taşımak için en son teknolojileri kullanacak.

BİR CEVAP BIRAK