Ana sayfa Güncel THY Pilot İhtiyacı İçin Kendi Uçuş Akademisi ve Türkiye’deki Üniversitelere Yöneldi

THY Pilot İhtiyacı İçin Kendi Uçuş Akademisi ve Türkiye’deki Üniversitelere Yöneldi

Türk Hava Yolları, pilot ihtiyacını karşılamak için yurtdışındaki uçuş okulları yerine ağırlığı kendi uçuş akademisi ve Türkiye’deki üniversitelere verdi. Şu an eğitimde olan 369 genç pilot olmak için gün sayıyor.

Türk Hava Yolları(THY), 2017’inin ikinci çeyreğinden itibaren kâbus gibi geçen 2016 yılının tüm izlerini sildi. Nisan ayı itibarıyla yerde yatan hiçbir uçağı kalmayan milli havayolu, yaz aylarıyla birlikte 2016 öncesi hareketli ve bereketli günlerine döndü. Türk Hava Yolları bir yandan uçak filosunu büyütmeye devam ederken, bir yandan da uçtuğu destinasyonlara yeni yeni uçuş noktaları ekliyor. Geçtiğimiz günlerde ilk seferi yapılan Tayland’ın dünyaca ünlü Phuket adası THY’nin 300’ncü uçuş noktası oldu.

AĞIRLIK TÜRK GENÇLERİNDE

THY, büyüyen uçak filosunda görev yapmak üzere bir yandan da pilot alımlarına ve eğitimlerine devam ediyor. THY filosunda 4 bin 25 pilot görev yapıyor. Bunlardan 528’i yabancı. Türk Hava Yolları pilot yetiştirilmesinde ağırlığı Aydın Çıldır’da bulunan kendi uçuş akademisi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi ile Türkiye’deki uçuş okullarına veriyor. THY Uçuş Akademisi’nde şu anda 369 pilot adayı eğitim görüyor. Muhammet Kutluhan Kazancı, Ümit Ergin, Fuat Şaşmaz ve Ahmet Seza Önal eğitim gören genç pilotlardan sadece dördü. Boeing 737 tip eğitimi gören genç pilotlar THY’de uçmak için gün sayıyor.

PIRIL PIRIL TÜRK GENÇLERİ

Muhammet Kutluhan Kazancı 6 yıl Ziraat Bankası’nda müfettişlik yaptıktan sonra pilot olmaya karar verdiğini söyledi. Kazancı, “Pilot olmaya karar verdiğimde 30 yaşıma girmek üzereydim. THY’nin adayları burslu okutup daha sonra maaşlarından kesmesi beni cezbetti. Bunu sektörde sadece THY yapıyor” derken, ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü mezunu olan ve TUSAŞ’ta 4.5 yıl uçak tasarımı üzerine çalışan Ümit Ergin, “Pilotluk birçok disiplini bir araya getiren, içinde bir sürü karar mekanizması bulunduran, tatmin edici bir iş” diye konuştu. 15 yıldır İngiltere’de yaşadığını belirten havacılık ve uzay mühendisliği bölümünü mezunu Fuat Şaşmaz, “Türkiye’de hiç yaşamamıştım. Türkiye’yi ve Türkiye’deki kültürü çok merak ediyordum. Havacılığa küçük yaştan itibaren ilgi duyuyordum. İngiltere’de hiçbir havayolu şirketi THY’nin imkanlarını sağlamıyor. THY bize güvenerek 10 yıllık bir anlaşma yapıyor ve bize iş garantisi veriyor. Hedefim Boeing 777 uçaklarında kaptan olmak” dedi. İşletme okuduktan sonra Londra’da yüksek lisans yapan Ahmet Seza Önal da, “Sosyal bölüm mezunlarının da alındığını duyunca hemen başvurdum. Hedefim THY’de uzun yıllar çalışmak. “ dedi. Gençlerin tümü hedeflerinin bir dünya markası olan Türk Hava Yolları’nda uzun yıllar kaptan pilot olarak uçmak olduğunu söylediler.

KENDİ PİLOTUNU KENDİ YETİŞTİRİYOR

Genç pilot adaylarıyla birlikte poz veren THY Uçuş Eğitim Başkanı Sedat Şekerci, şu anda Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi’nde eğitim alan 369 pilot adayı bulunduğu, pilot olmak için ilanlara yaklaşık 4 bin 500 başvuru olduğunu, bunlardan kriterlere uyan 3 bin kişinin süreçlere alındığını açıkladı. Şekerci, 2017 yılında 750 adayın eğitim süreçlerinin devam ettiğini, 21 Temmuz 2017 itibariyle 2017 yılında yetiştirilmek üzere 99 pilotun istihdam edildiğini belirtti. Şekerci, “THY pilotlara tip eğitimlerini kendi uçuş eğitim merkezinde vermekte. Böylece hem kendi ihtiyacını karşılamakta aynı zamanda diğer havayollarına da eğitim satabilir durumda. Yeni eğitim merkezi ve yeni simülatörlerle birlikte THY bölgenin en büyük uçuş eğitim merkezi olacak” dedi.

BİR CEVAP BIRAK