Ana sayfa Güncel İGA Havalimanı CEO’su Akçayoğlu ; Açılışta Gecikme Yok Dedi

İGA Havalimanı CEO’su Akçayoğlu ; Açılışta Gecikme Yok Dedi

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-07-17 09:13:15Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

2018 yılında hizmete girmesi beklenen 3. Havalimanı’nda açılışın gecikeceği iddialarına İGA Havalimanı CEO’su Akçayoğlu yanıt verdi. Yusuf Akçayoğlu, “Gecikme yok” dedi.

Son dönemde yerli ve yabancı yatırımcıların radarına giren 3. Havalimanı hakkında ortaya çıkan gecikme iddialarına İGA Havalimanı CEO’su Yusuf Akçayoğlu cevap verdi.

İstanbul Yeni Havalimanının kontrat tarihinde tamamlanacağını söyleyen Yusuf Akçayoğlu, yolcu konforunun maksimumda olacağını belirterek, “Sıra beklemek, bagaj beklemek, uçağa otobüsle gitmek tarihe karışacak” şeklinde açıklama yaptı.

İstanbul Yeni Havalimanı bir süredir ‘gecikme’ iddialarıyla gündemde. Hedeflenen tarihe yetişecek mi, yetişmeyecek mi tartışmaları sürerken, Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz günlerde dev projeyi havadan inceleyerek, inşaatın yüzde 55 seviyesinde tamamlandığını, 3. Havalimam’nın 29 Ekim 2018’de hizmete alınacağını açıkladı

. İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, 1 Mayıs 2015’te başlayan kontratın 42 aylık olduğunu hatırlatarak, “3. Havalimanı tam planlandığı tarihte bitecek. 57 ülkenin ulaştırma bakanlarına projeyi anlattık. Dünyanın başka bir yerinde olsa 8-10 yılda yapılacak işi bu kadar kısa sürede bitirebildiğimize inanamıyorlar” diye konuştu.

ÇOĞU BİTTİ AZI KALDI

1-) 3. Havalimanıyla ilgili çok spekülasyon oldu. Son durum nedir?

Sözleşmesel yükümlülük tarihimiz 42 ay 1 Mayıs 2015’in üzerine 42 ay koyduğunuzda ekim, kasım aylarına geliyor. Birinci faz’ın A’sı için bizim yükümlülük tarihimiz o. Bir gecikme yok. Neyse ki Başbakanımız olması gereken tarihi deklare etti. Biz de bu konuda mutluyuz.

2-) İnşaat hangi seviyede?

Kaba inşaatımız bitti. Hedefimiz kıştan önce dış cephe ve çatıyı bitirmek. Zamanında yetişecek. Terminal binasında hızlanmak için uğraşıyoruz. Bunun yanında bagaj sistemi, asansör, yürüyen merpen gibi diğer özel sistemleri çatının kapanmasını beklemeden, geçici kapatma yöntemleriyle yapıyoruz. Kulenin kaba inşaatı bitti. Ağustos, eylül ayı gibi tamamı bitmiş olacak.

3-) Yolcular hangi açılardan daha rahat edecek İstanbul Yeni Havalimanında?

Fonksiyonelliğe çok önem verdik. Otoparktan en hızlı şekilde intikal etsin yolcu, içeri girip rahatça alışverişini yapsın, uçağa geç kalma endişesi yaşamasın istedik. Kuyruk bekleme olmayacak, bagajınız erken gelecek. Körüklerimiz fazlasıyla yeterli olduğu için uçağa otobüsle gitme olayı ortadan kalkacak.

4-) Projede alanın oldukça geniş olması yapılacak uçuş sayısını da artıracak mı?

Kesinlikle artıracak… Pist yetersizliğinden dolayı bir Slot sorunu yaşanıyordu. İstanbul Yeni Havalimanı’na Asya ve Afrika’dan yeni havayolları da gelecek.

1 YORUM

  1. inşallah gecikme veya başka bir sorun olmadan proje biter, bazı insanlar bunun bilincinde değil, şu an gereksiz gibi görünse de bu proje belki de 10 yıl sonra Türkiye’ nin cansuyu olabilir, bu tarz projeler 50 yıl 100 yıl düşünülerek yapılır, bunun bilincinde olan çok az kişi var.

BİR CEVAP BIRAK