Ana sayfa Dünyada Havacılık A321neo Şekillenmeye Başladı

A321neo Şekillenmeye Başladı

Airbus, A321neo modelinin yolcu kapasitesini artırmak için değiştirdiği yeni gövdeye sahip ilk uçağın montajına hazırlanıyor.

A321neo’nun “Airbus Cabin-Flex” (ACF) versiyonu, 1994’te hizmete giren temel A321’den önemli gövde yapılandırması değişikliklerine sahip.

“Virgin America” 19 Nisan’da A321neo’yu teslim alan ilk havayolu şirketi oldu. Fakat bu versiyon dört kanadın önünde ve dört de uçağın arka kısmında olacak şekilde standart çıkış düzenlemesine sahipti.

A321neo ACF ise kanadın hemen önündeki ana kapı çifti yerine kanat üzerinde 4 adet çıkış kapısına sahip olacak.

Airbus ayrıca kanadın hemen arkasındaki iki çıkış kapısını gövdenin arkasına doğru olacak şekilde yeniden konumlandıracak.

Gövde bölümü imalatçısı Premium Aerotec, yakın zamanda değiştirilmiş edilmiş uçaklar için ilk kasayı Almanya’daki Nordenham’daki tesisinden montaja gönderdi.

Premium Aerotec, kasayı üretmek için neredeyse gövdenin tümünün imalatını revize ettiğini açıkladı.

Şirket, daha önce A321 için 17 bölümden oluşan kasasının yaklaşık 9m uzunluğunda olduğunu, ancak A321neo ACF’nin sürümünün kasasının 12m civarında olduğunu belirtti.

Yönetim kurulu başkanı Thomas Ehm, “Yeni versiyonun tasarımı konusundaki başarımız kapsamlı üretim tecrübemizle birlikte, bu uçak programının önümüzdeki on yıllar için de devam etmesini sağlamak için önemli bir katkı sağladı” dedi.

Airbus başlangıçta A321’i 220 yolcu alacak şekilde tasarladı ancak son teslimatlardaki Wizz Air’e 230 koltuk kapasitesine sahip bir teslimat yapabildi.

Kapı konumlarını değişmesiyle ve yerden tasarruflu bir iç mekan düzenlemesiyle A321neo ACF, 240 adet yolcu kapasitesine sahip olabilir.

Airbus’ın kabinindeki değişiklikler arasında daha ince koltukların takılması, yeniden tasarlanan arka mutfak ve tuvalet modülü ve çıkış kapıları için yeni bir konumlandırma yer alıyor.

Airbus A321neo ile, yeni Boeing 737 Max 10’a kıyasla 10 ek koltuk ve daha fazla menzil sunabileceklerini iddia ediyor.

BİR CEVAP BIRAK