Ana sayfa Güncel Havaiş’ten 2. Kooperatif – Havaiş Kıbrıs Caddesi Yapı Kooperatifi

Havaiş’ten 2. Kooperatif – Havaiş Kıbrıs Caddesi Yapı Kooperatifi

Havaiş Sendikası ilk kooperatife gösterilen yoğun ilgiden sonra ikinci kooperatifi kurdu: Havaiş Kıbrıs Caddesi Yapı Kooperatifi

Bilindiği gibi 2014 yılının sonunda Havaiş Sendikası seçim vaadi olan Havaiş Yapı Kooperatifi’ni kurmuştu. Yaklaşık iki buçuk yıldır başarılı bir şekilde yönetilen kooperatif Arnavutköy Kıbrıs Caddesi’nde 2 adet imarlı arsa satın almış ve ortaklarının hisselerinin değerini ikiye katlamıştı.

Havaiş Yapı Kooperatifi’nin yeni ortak kabul etmediği hatta ortak sayısını azaltmaya çalıştığı biliniyor. İkinci kooperatifin ise Havaiş Yapı Kooperatifi’nin karşılayamadığı yeni taleplere cevap vermek amacıyla kurulduğu kooperatifin web sitesinde belirtiliyor.

Yeni kooperatifte, ilk kooperatiften farklı olarak 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzerek 4 farklı daire tipi olacak, yani birçok kişiye hitap edecek. Ancak giriş ücreti ilk kooperatife göre yüksek tutulmuş. İlk kooperatife 30.000 TL giriş ücreti ödeyerek girilebiliyorken, yeni kooperatifte hisse başı 35.000 TL giriş ücreti ödemek gerekiyor, bu da 1+1 daire 2 hisse olduğuna göre en az 70.000 TL giriş ücreti demek oluyor. Ancak kooperatifin sitesinde yüksek giriş ücretinin sebebi olarak arsanın hemen alınıp inşaata başlanmak istenmesi gösterilmiş. Bu şekilde ilk kooperatif gibi 3. havalimanının açılışına paralel olarak dairelerin teslim edilmesi planlanmış.

Yeni kooperatif de ilk kooperatif gibi başarılı olabilecek mi, birlikte göreceğiz…

Kooperatifin sitesinde yer alan tahmini maliyet tablosu şöyle:

DAİRE
TİPİ (Brüt)
HİSSE ADEDİ TAHMİNİ
ARSA VE İNŞAAT MALİYETİ
 TOPLAM MALİYET
1+1 (80 m²) 2  70.000 TL ARSA + 80.000 TL İNŞAAT  150.000 TL
2+1 (120 m²) 3  105.000 TL ARSA + 120.000 TL İNŞAAT  225.000 TL
3+1 (160 m²) 4  140.000 TL ARSA + 160.000 TL İNŞAAT  300.000 TL
4+1 (200 m²) 5  175.000 TL ARSA + 200.000 TL İNŞAAT  375.000 TL

Sendikanın duyurusu şu şekilde:

“DEĞERLİ ÜYELERİMİZ;

BİLİNDİĞİ ÜZERE SENDİKAMIZ SADECE TOPLU SÖZLEŞME VE İŞVERENLE İLİŞKİLER KONULARIYLA İLGİLENMEKLE KALMAYIP ANA TÜZÜĞÜNDE BELİRTİLEN DİĞER KONULARDA DA (MADDE 4:SENDİKANIN YETKİ VE FAALİYETLERİ) FAALİYETTE BULUNMAKTADIR. BUNLARDAN LİSANS KAYBI VE İŞSİZLİK SİGORTASINI İÇEREN SANDIK KURULMASI VEYA SOSYAL TESİS YAPILMASI GİBİ KONULAR İÇİN GENEL KURUL KARARI GEREKTİĞİNDEN ÖNÜMÜZDEKİ GENEL KURULDA YETKİ ALMAMIZ DURUMUNDA BU KONULARDA DA FAALİYET GÖSTERECEĞİZ. BU KONULARA İLİŞKİN ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA YAYINLAYACAĞIMIZ FAALİYET RAPORUMUZDA GENİŞ YER VERECEĞİZ. BU DÖNEM İÇERİSİNDE ÜCRETSİZ DİL KURSLARI, İSG EĞİTİMLERİ VE KOOPERATİF KONUSUNDA FAALİYETTE BULUNDUK VE BULUNMAYA DEVAM EDİYORUZ.

2014 YILI KASIM AYINDA KURULUŞUNA ÖNCÜLÜK ETTİĞİMİZ S.S.HAVAİS KONUT YAPI KOOPERATİFİ ÇALIŞMALARINA PLANLANDIĞI ŞEKİLDE DEVAM ETMEKTE OLUP BİR İKİ AY İÇERİSİNDE İNŞAATA BAŞLAYACAK SEVİYEYE GELMİŞTİR. ALLAHIN İZNİYLE 2019 YILI BAŞINDA ÜYELERİNE KONUTLARI TESLİM EDİLECEKTİR.

BU KOOPERATİFİN ÇOK CİDDİ TALEP GÖRMESİ VE HİSSELERİNİN HÂLİHAZIRDA %100 DEN FAZLA DEĞER KAZANMASI BİZİ İKİNCİ KOOPERATİF KONUSUNDA CESARETLENDİRDİ VE YAKIN ZAMANDA S.S.HAVAİŞ KIBRIS CADDESİ KOOPERATİFİNİN KURULUŞUNU GERÇEKLEŞTİRDİK.

İLK KOOPERATİFLE AYNI BÖLGEDE YAPMAYI PLANLADIĞIMIZ 2.KOOPERATİFE ÜYE KAYITLARIMIZ 5 HAZİRAN TARİHİNDE BAŞLAYACAKTIR. ÜYELİK ŞARTLARI VE DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN http://www.havaiskibriskoop.com SİTESİNİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

BU KOOPERATİFİN DE İNŞAATINA 2017 YILI BİTMEDEN BAŞLAYARAK İLK KOOPERATİF GİBİ 2019 YILI İÇERİSİNDE TAMAMLAMAYI VE ÜYELERİNİ EV SAHİBİ YAPMAYI HEDEFLİYORUZ.

ÜYELERİMİZİN İHTİYAÇLARINA YÖNELİK BU VE BUNA BENZER ÇALIŞMALARIMIZ ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE DEVAM EDECEKTİR. ÇÜNKÜ BİZ SENDİKAYA KÜLFET YARATMAYAN VE ASLİ GÖREVİNİ YAPMASINA ENGEL OLMAYAN, AYRICA ÜYELERİNE MENFAAT SAĞLAYAN PROJELERE ÖNCÜLÜK ETMENİN ÜYELERLE SENDİKANIN KAYNAŞMASINA CİDDİ KATKI SAĞLADIĞINA İNANIYORUZ.

BU PROJEMİZDEN DE YÜZÜMÜZÜN AKIYLA ÇIKMA TEMENNİLERİMİZLE.”

yeni kooperatifin web sitesine ulaşmak için lütfen tıklayınız…

BİR CEVAP BIRAK