Ana sayfa Güncel Futbol Sahası kadar Uçak Yapıldı

Futbol Sahası kadar Uçak Yapıldı

Bu dev uçak uzaya giden roketleri taşımak için kullanılacak.

Dünyanın en büyük uçağı olarak kabul edilen Stratolaunch ilk kez hangarından çıkartıldı. Microsoft’un kurucularından Paul Allen’in tanıtımını yaptığı uçak 117 metrelik kanat açıklığına ve 580 tonluk ağırlığa sahip

Stratolaunch uzaya hafif roketler yollamak için tasarlanmış bir uçan kalkış platformu. Şu andaki teknoloji ile roketlerin yerden kalkıp havalanmaları ve atmosferin dışında çıkmaları çok fazla yakıt tüketimine yol açıyor. Bu da doğal olarak uzaya uydu göndermenin maliyetini ciddi şekilde yükseltiyor.
Stratolaunch göreve başladığında roketleri kanat altında taşıyarak normal bir uçak gibi havalandıracak. Atmosferin üst kısımlarına roket ile yükselecek ve yaklaşık 10 kilometreye çıktığında roket kanat altındaki yuvasından fırlatılacak. Böylece yüksek irtifadan atılan roket atmosferin dışındaki alçak yörüngeye çıkmak için çok daha az yakıt harcayacak ve uydu maliyetleri azaltılacak. O büyüklükte roket taşıyacak uçağın kendisinin de büyük olması gerekiyor.
Bunun gibi dev bir projeyi ancak kişisel serveti 21,4 milyar doları bulan Paul Allen gibi bir teknoloji vizyoneri gerçekleştirebilirdi. Allen dünyadaki en zengin 35’inci insanı olarak kayıtlarda yer alıyor. Stratolaunch projesi ilk kez 2011’de duyurulmuş, uçağın inşası bu sene başında tamamlanmış ve şimdi ilk testleri yapılıyor. Çok uçuk gibi dursa bile, bu projenin bir rakibi de var. Yine dünyanın en zengin insanlarından sayılan vizyoner ve girişimci Sör Richard Bronson’un ‘Virgin Orbit’ isimli uçağı da benzer büyüklükte olacak ve roketleri havadan uzaya fırlatmaya yarayacak.

BİR CEVAP BIRAK