Ana sayfa Dünyada Havacılık Uzaktan Kontrol Kuleleri Trafiği Düzenleyecek

Uzaktan Kontrol Kuleleri Trafiği Düzenleyecek

Uzaktan kontrol kuleleri para tasarrufu da dahil bir çok avantaj sağlıyor.

London City Airport’un CEO’su Declan Collier, şehrin Canary Wharf iş havaalanına İngiltere’nin ilk dijital kontrol kulesinin kurulmasının havalimanını 21.yüzyıla taşımak için bir fırsat olduğunu söyledi. Mevcut beton kule binası devre dışı bırakıldığında, LCY’nin günlük 300 operasyonu, havaalanında görev yapan kontrolörlerden Londra’nın yaklaşık 60 mil güneybatısındaki Shanwick’ NATS kontrol merkezindeki uzaktan kontrol kulesinde çalışan bir ekibe aktarılacak. (NATS, İngiltere’nin önde gelen hava trafik kontrol hizmetlerinin öncüsüdür.)

Her uzaktan kontrol istasyonunda kontrolörün önünde bulunan bir dizi yüksek çözünürlüklü ekran , denetleyicilere her zaman havalimanının 360 derecelik bir görünümünü sunmak için 14 sabit HD kameradan görüntü alacak. Kontrolörler videoyu havaalanının gürültüsü ve yerel radar verileriyle entegre olmuş bir şekilde büyük bir HD ekrandan takip edecek.

Bir dijital kule, kontrolörlere olası bir havaalanı sorununda sadece bir dürbün kullanmak yerine HD ekranda yakınlaştırma imkanı tanıyacak. Uzaktan kumandalı kontrol cihazlarının önündeki dijital ekranlar, radar kontrol cihazlarındaki gibi uçuşların kimlik numarası ve uçak tipi bilgilerinin gösterilmesini de sağlayacak. Tüm hava trafik kontrolörlerini tek bir binada toplayabilmek , geleneksel yapı inşaat ve bakım ihtiyacını ortadan kaldırmak NATS için büyük avantaj.

Bununla birlikte, yeni dijital kule, 14 sabit ve iki adet ayarlanabilir kamerayı barındıracağı için yerden 150 metrenin üzerinde bir ekipman kulesi kurulması gerekecek. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi bilgisayarlarının son zamanlarda hacker saldırısına uğramasına rağmen, NATS yetkilileri, havaalanı ile Shanwick arasındaki veri akışını tek başına ele alabilen iki ayrı veri kaynağı kullanarak veri güvenliği kaygılarını en aza indireceğini söyledi.

Hava trafik hizmetleri uzaktan kontrol kulesi konsepti Saab Dijital Hava Trafik Çözümleri tarafından oluşturuldu ve İrlanda, İsveç ve Hollanda gibi ülkelerde başarıyla kullanılıyor. Washington DC dışındaki Virginia Leesburg Havalimanı’nda bir dijital kule testi halen sürüyor.

Yeni LCY’nin uzaktan kontrollü Hava Trafik Kontrol tesisi, 2019’da devreye girmeden önce bir yıldan daha uzun bir süre test edilecek.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK