Ana sayfa Güncel Türkiye Uçak Koltuğu İhracatına Başlıyor

Türkiye Uçak Koltuğu İhracatına Başlıyor

Tamamı Türk mühendis ve işçiler tarafından imal edilen koltuklara sahip Boeing 777-300ER tipi uçak THY tarafından teslim alındı.

Türkiyenin uçak koltuk üreticisi TSI tarafından imal edilen koltukların kullanıldığı ve kuyruk tescili TC-LJK olan ilk Boeing  777-300ER uçağının teslim töreni yapıldı.

THY filosuna giren ve Türk yapımı 30. uçağın teslim töreninde konuşan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi ise koltukların Türkiyede yapılıp montaj için ABDye gönderilmesi konusundaki bir soruya ise bunun Amerikan Ulusal Havacılık Teşkilatı olan FAAnın bir kuralı olduğunu bu nedenle tüm dışarıda yapılan parça ve aparatların montesinin uçağın üretim merkezinde yapıldığını söyledi.

TSI ortaklarından Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ise otomotiv sektöründe kabiliyetlerin ve iç donanımdaki tasarım yeteneklerini havacılık sektörüne aktarabilmek için yola çıktıklarını ifade ederek ,Cumhuriyetin 100. Yılında koltuk imal kapasitesinin 10 bini bulacağını söyledi.

Kurdele kesimi sonrası uçak içinde koltukları deneyen Aycı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Aycı, koltuk üretiminin sanıldığı gibi basit olmayıp teknoloji gerektirdiğini sözlerine eklerken yabancı havayolu şirketlerin talepleri olduğunu belirtti. Aycı, Türk şirketlerinin de bu koltukları tercih etmelerinin ülkeye ekonomik katkı yapmak için önem arzettiğini de ifade etti. İlker Aycı bir çağrı yaparak  Diğer hava yolu şirketleri lütfen alacakları uçaklarda TSI koltuklarının alınması konusunda karşı taraftaki satıcılara bu konuda bir istek götürsünler. Böylelikle Türkiyedeki hava yolu şirketlerinin uçakları bizim koltuklarımızla donanmış olsun  dedi.

BİR CEVAP BIRAK