Ana sayfa Dünyada Havacılık Süpersonik İlerleme için Aeirone ve GE Güçlerini Birleştirdi

Süpersonik İlerleme için Aeirone ve GE Güçlerini Birleştirdi

General Electric (GE) ile ortaklık AS-2’nin jet motorunun geliştirilme aşamasına katkı sağlayacak.

Aerione’nin süpersonik jet projesi, 12 yolculu AS2 jetinin motor üreticilerinin değişme süreci tamamlandıkça hız kazanıyor. Son iki yıldır bir düzineden fazla askeri ve sivil motor üreticisiyle çalıştıktan sonra Aerion, şık speedster’ı güçlendirecek üç motorun son yapılandırmasını tanımlamak ve değiştirmek için GE ile birlikte çalışıyor.

“Aerion’un hedefi yarım yüzyılda ilk sivil süpersonik uçakları tasarlamak ve gerekli sertifikaları almak” diyor GE’nin genel havacılık ve entegre hizmetlerinden sorumlu genel müdür yardımcısı Brad Mottier. “Aerion’un planlarını memnuniyetle karşılıyoruz ve motor yapılandırmasıyla ilgili araştırmalara devam etmekten heyecan duyuyoruz.”

AS2’nin, süpersonik hızlara izin verildiği takdirde yolcularını 1.5 Mach kadar hızlı uçurması bekleniyor. Aerion; mühendislik, program yönetimi, hükümet ilişkileri ve tedarik zinciri yönetimi gibi kritik alanlardaki gelişimi açısından çeşitli alanlarda işbirliği için Airbus Defense and Space ile 2014 yılında ortak çalıştı.

GE ile olan ortaklık, Aerion’un motor imalatçısı seçimini netleştirdiğini göstermiyor; aslında Aerion, geçtiğimiz yıla kadar netleştirmek istiyordu. Sonuç olarak, sertifikasyon hedefleri saptı. İlk uçuş, 2023 yılı için 2025 yılında sertifikalandırma hedefiyle planlanmıştı.

Ancak, proje ile ilgili birçok ilerleme kaydedildi. Airbus ile yapılan ortaklık sayesinde, ön tasarım ve sistem mimarisi için kararlar alındı ​​ve rüzgar tüneli testleri Kanada’nın Ulusal Araştırma Konseyi Ottawa’daki trisonic rüzgar tünelinde gerçekleştirildi. CEO Doug Nichols, “AS2’nin aerodinamiğine ve  performansına güvenimiz çok yüksek, çok sesli ve süpersonik rüzgar tüneli testleri ve NASA’da 2 Mach hıza kadar gerçekleştireceğimiz uçuş testleriyle güvenimiz konusunda yanılmayacağız” dedi.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK