Ana sayfa Teknoloji SolarStratos İlk Uçuşunu Başarıyla Tamamladı

SolarStratos İlk Uçuşunu Başarıyla Tamamladı

Güneş enerjisi ile çalışan SolarStratos pilotlarının o kadar yüksekte uçması için uzay giysisi giymeleri gerekiyor.

Uçak menzili,Wright Kardeşler’ten bu yana sorun teşkil etmekteydi, bu genellikle uçak içinde yakıt için çok fazla görev anlamındaydı. Ancak, geçen hafta güneş ışığı ile çalışan SolarStratos’un ilk uçuşundan sonra, menzil sorunları kalıcı bir çözüme doğru ilerleyebilir.

Orijinal olarak Ikarus’un efsanevi uçuşunu taklit etmek için yaratılmış olan İsviçreli iki kişilik elektrikli uçak, 32 kW’lık elektrik motorunu çalıştırmak için 82 fitlik kanat genişliğine yayılmış güneş panellerinden sağlanan elektriği kullanıyor ve 7.21 fit’lik dört kanatlı pervaneyi 2,200 rpm hızında döndürüyor.

SolarStratos, yerel saat ile 8’de, İsviçre, Payerne’den gelen sakin rüzgarla yedi dakika uçtu. Geçen haftanın uçuşunda sadece 1.000 feet’e çıkarken, gelecek uçuşlarda SolarStratos’un stratosferin kenarında 82.000 feet’e çıkması planlanıyor. SolarStratos, -70 °C dondorucu soğukluktaki stratosfere ulaşabilmek için pilotların uzay giysileri giymesini talep ediyor. Bu araçta acil bir durumda paraşüt kullanmanın bir yolu yok.

Kanatlar, 24 saat boyunca elektrik motorunu çalıştırmak için gereken enerjiyi yaratmak için yaklaşık 238 metre kare güneş pilleri taşıyor. SolarStratos mühendisleri, 992 pound ağırlığında ve 28 ft uzunluğunda gövdeli uçağın yüzde 90 oranında verimli olacağını ön görüyorlar.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK